Ha a Világegyetem rejtelmeiről beszélünk, rendre szó esik a sötét anyagról is, amelyről a hétköznapi ember talán nem is pontosan tudja, micsoda.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Röviden és tömören: a sötét anyag jelentős mértékben van jelen az univerzumban, ennek ellenére senki sem látta még és eszközökkel sem mérhető. De akkor honnan tudható a létezése? Egy Fritz Zwicky nevű svájci csillagász a 30-as években a galaxishalmazok mozgásából arra következtetett, hogy egy láthatatlan anyag, amelyet sötét anyagnak nevezett el, gravitációs erővel tartja össze őket. Az egész Univerzum dinamikáját ez az anyag biztosítja. Feltételezések szerint már az ősrobbanás előtt is létezett. Nézzük, mit érdemes még tudni erről a titokzatos, láthatatlan jelenségről, pontosabban, milyen kérdések merülnek fel vele kapcsolatban.
Miért nem látjuk?
Nem bocsát ki sugárzást vagy fényt, hogy észleljük. Csak gravitációs hatása révén, közvetetten nyilvánul meg. Közvetlenül ugyan nem látjuk, de a kutatók a világegyetem látható anyagának mozgásai és eloszlása alapján teljesen bizonyosak a létezésében.
Miért foglalkoznak vele, ha ennyi a bizonytalanság?
A tudósokat érdekli az Univerzum dinamikája, működése, sok mindent magyarázhat sötét anyag ismerete. Asztrofizikusok számításai szerint a világegyetem anyagainak 80%-át teszi ki a sötét anyag, ezért ilyen érdekes.
A cikk folytatódik, lapozz!