Sokan rájöttek, milyen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a polcokon, így turkálóba járni manapság már egyáltalán nem kínos dolog. Gyakran jóval áron alul lehet márkás, különleges ruhákhoz hozzájutni, bár mint sok esetben, úgy a turkálásban is vannak bizonyos alapszabályok.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/6 Próbálj fel mindent
A turkálókra fokozottan igaz, hogy minden fel kell próbálni, ami kicsit is tetszik, függetlenül attól, hogy ránézésre az adott darab éppen kicsinek, vagy nagynak tűnik-e. Mivel itt nincs mód a méretcserére, azzal kell beérned, amit a polcokon találsz.
Ne szalassz el egy csinos darabot csak azért, mert ránézésre kicsinek találtad, vagy, mert a számozás szerint nem a te méreted, hiszen a turkálókban több nemzet ruhái keverednek, s azt jól tudjuk, hogy pl. az amerikai S-es méret nálunk bőven van M-es.
Nem minden ruha azért kerül a turkálóba, mert lyukas, foltos, szakadt, vagy kinyúlt, de sajnos ez is előfordul. Akadnak szembeötlő hibák, de sokszor megbújnak rejtetten, vagy mesterséges fényben nem látható szakadások, foltok is. Ha a próba sikeres volt, vásárlás előtt alaposan forgasd át mindenütt a ruhát és nézd meg, van-e bármi ok rá, hogy otthagyd.
Egy szakadás a varrás mentén még nem feltétlenül jelent komoly gondot, hiszen ha otthon könnyen és gyakorlatilag láthatatlanul ki tudod küszöbölni, akkor érdemes megvenni. Ha azonban túl sok munka lenne, és a végkimenetel is kétséges, akkor inkább hagyd ott a ruhát a turkálóban, és keress valami mást magadnak.
A ruhán levő, márkajelzéssel ellátott címke jó jel, hiszen azt jelenti, hogy az eredeti ár töredékért jutsz hozzá teljesen új darabhoz. Azt azonban nem szabad elfelejtened, hogy sokszor azok a ruhák kerülnek ily módon kiselejtezésre, amik megsérültek, vagy eleve hibásan érkeztek.
Ez nem aranyszabály, de előfordulhat, ezért a címkés ruhára is ugyanazok az átnézési szabályok vonatkoznak, mint a teljesen hétköznapi darabokra.
Természetesen a turkálóba nagy eséllyel kerülnek hamisítványok, de épp így előfordulhat, hogy valódi darabokra bukkansz. Ekkor sokan elcsábulnak, hiszen a turkálókban a márkás ugyanannyiba kerül, mint a teljesen átlagos ruha.
Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a jelzés nem minden, hiába márkás a ruha, ha rosszul áll, vagy hibás, nincs értelme megvásárolni. Sokkal többet ér egy márkajelzés nélküli darab, ha az passzol hozzád és a stílusodhoz.
Bár az eladók ügyelnek rá, hogy mindig az évszakhoz és a szezonhoz passzoló ruhák kerüljenek a polcokra, nem szabad csak és kizárólag ez alapján vásárolnod.
Ha találsz egy szép kardigánt, amit valószínűleg nem a nyár közepén fogsz viselni, akkor csak azért ne hagyd ott, mert még pár hónapot várnod kell a hordásáig. Az ilyen jellegű alapdarabokra mindig szükség van, s ha a méret passzol. a szín és a fazon is tetszik, akkor kár lenne otthagyni a turkálóban.
Csak te tudhatod, mennyire befolyásolja a döntésedet az, ha egy ruha kicsit kibolyhosodott, vagy éppen meg kell varrnod egy szinte láthatatlan helyen. Ha ez nem zavar, sőt, inkább kreativitásra sarkall, akkor ne is gondolkozz, nyugodtan vedd meg a választott ruhát.
Azonban ha tudod magadról, hogy a ruhaboltokban vásárolt, csak általad viselt darabokat sem veszed fel, amikor azok kicsit elnyűttnek tűnnek, nem jó megoldás hasonló állapotban levő ruhát megvenned a turkálóban.