A sarokba küldés gyerekkorunkban még a visszafogott fegyelmezési módszerek közé tartozott, ma már azonban egyre többen kérdőjelezik meg, hogy valójában nem okoz-e több kárt, mint hasznot. A szobába küldés vagy a “büntetőszék” azonban még ma is sok családban, sőt egyes óvodákban is használatban van. De mit mondanak erről a szakemberek?
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
A kiültetés vagy szobából kiküldés (time-out) egy széles körben alkalmazott fegyelmezési módszer, amelyet olyan neves szervezetek is ajánlanak, mint az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia és az Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Járványügyi Központja. De vajon valóban ez a legjobb módja a szülőknek a gyerekek nehéz viselkedésének kezelésére?
Mi az a time-out?
A kiküldés vagy time-out a pozitív megerősítésből való időleges kizárás egyszerűbb neve, amely B.F. Skinner viselkedéselméleti alapelveiből származik. A pozitív megerősítés bármi lehet, amit a személy jutalmazónak talál. Korai tanulmányokban például élelmet használtak galambok, csimpánzok és gyerekek esetében is.
Dr. Arthur Staats fejlesztette ki a time-out jelenlegi formáját, amely magában foglalja a „jutalmak”, például a szülői figyelem ideiglenes megvonását a gyerek helytelen viselkedése után.
A kutatások gyakran azt állítják, hogy a time-out évtizedek óta hatékonyan kezeli a nem megfelelő viselkedéseket, mint például az engedetlenséget, az agressziót és a kiabálást. Azonban ezek a tanulmányok többnyire nagyon súlyos viselkedési problémákkal küzdő gyerekekkel készültek. A gyerekek együttműködési aránya néhány vizsgálatban mindössze 60% körül volt.