A romantikus és elegáns rózsák bármilyen stílusú kertben jól mutatnak, és mivel egyfelől igazi klasszikusok, másfelől megannyi változatban kaphatóak, talán nincs is olyan, aki ne tudná szeretni ezeket a virágokat.
A rózsák jellemzően tavasszal, májusban és júniusban virágzanak a leggazdagabban, ezért különösen fontos, hogy télen is gondoskodj a megfelelő ápolásukról, hogy amikor ismét eljön a jó idő, rózsáid legszebb arcukat mutathassák.
Bár a rózsák gondozása természetesen nagyban függ az éghajlattól, attól, hogy mennyire enyhe a tél és hogy pontosan milyen fajta rózsáid vannak a kertedben, néhány általános tipp szinte minden esetben jól jöhet, hogy gyönyörű virágaid erősen és egészségesen vészeljék át a telet.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 Hogyan ápold rózsáidat télen?
Ne feledd, a fő cél az, hogy megvédd rózsáid koronáját attól, hogy télen olyan hidegkárok keletkezzenek rajtuk, amelyek károsítják a rózsa szöveteit. Az utolsó dolog, amit látni akarsz, hogy tavasszal ahelyett, hogy rózsáid bimbókat kezdenének hozni, fásak és kókadtak maradnak, mert nem vészelték át a telet. Gondoskodj róla, hogy ez ne történjen meg ezekkel az egyszerű tippekkel!
Bár időben cselekedni fontos, jó hír, hogy a rózsák esetében nem árt egy kis halogatás. Kerüld a téli védekezést addig, amíg az első kemény fagy meg nem érkezik, és el nem pusztítja a megmaradt leveleket. Miután rózsáid összes levele lehullott, gondoskodj arról, hogy minden száraz, beteg vagy sérült szárat eltávolíts, hogy minimalizáld a betegségek átvitelének kockázatát. Azt is érdemes lehet hagyni, hogy rózsáid több éjszakán át -1 fok alatti hőmérsékleten legyenek, hogy megbizonyosodj arról, hogy nyugalmi állapotba kerülnek, mielőtt télre letakarod őket.
A rózsák esetében a metszés elengedhetetlen! A tövek kivételével ebben az időszakban javasolt a visszavágás: a hosszabb szárakat metszd körülbelül 75 centi magasra. Ez segít abban, hogy a téli szél ne lazítsa meg a cserjét. A rózsák metszéséhez egyszerűen használj tiszta metszőollót, és vágd vissza a szárakat ferdén, közvetlenül a rügyek felett. A ferdén vágott vesszők lehetővé teszik, hogy a víz lefolyjon a vágott felületről, így csökkentve a rothadás esélyét.
Amikor az időjárás hidegebbre fordul, már nem kell annyit öntöznöd a rózsáidat, de azért ne hanyagold el őket. November közepétől március elejéig legalább havonta egyszer öntözd meg a virágokat. Még ha nyugalmi állapotban is vannak, akkor sem halottak, ami azt jelenti, hogy ilyenkor is szükségük van a hidratálásra.
A rózsák metszése után a szokásosnál több kártevőt, például rózsabogárkát láthatsz rajtuk. Ezek a kártevők általában fűrészlegyek, méhek vagy darazsak lárvái, melyek szeretik a vesszők frissen vágott végeit. Sajnos, ha egyszer itt lerakják a petéiket, a rózsatövek elpusztulnak. Hogy ez ne történhessen meg értékes rózsáiddal, metszés után kenj ragasztót vagy metszőfestéket a levágott végekre, hogy távol tartsd ezeket a bosszantó kártevőket.