A bőrápolás legtöbbünk számára a mindennapos rutin része – erre általában szépészeti vonatkozásban gondolunk, pedig a kültakaró megfelelő gondozása egészségügyi kérdés is. (x)
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Bőrünk szépségét és egészségét számos probléma károsíthatja, melyek közül a rovarcsípés és napégés a leggyakrabban jelentkező változatok között szerepel.
E két állapot tudnivalóit és megelőzési lehetőségeit járjuk körbe cikkünkben a gyógynövénykészítményeket forgalmazó NaturPrime szakértőinek leírásai alapján.
A bőrre nem csak esztétikai okokból tanácsos figyelni
A kültakarónk a legnagyobb szervünk – milliónyi receptor található benne, melyek segítik a külvilág ingereinek érzékelését; segít a test hőmérsékletének fenntartásában; továbbá egyfajta védőpajzsként is funkciónál. Ez utóbbi úgy értendő, hogy a bőr az elsődleges védelmi vonal a kórokozókkal szemben, megakadályozza a szervezetbe való bejutásukat.
Ezek rendkívül fontos funkciók, melyek nagyon könnyen zavart szenvedhetnek, hogyha valamilyen sérülés éri a bőrfelületet.
Rovarcsípés – a bőrsérülés, mellyel mindenki találkozik élete folyamán
Szerencsére a sérülések ezen formája általban csupán kellemetlen: a legtöbb csípés után égő, szúró, viszkető érzést tapasztalunk, továbbá gyakori az érintett terület duzzanata és kipirosodása is.
A kellemetlenségek sora legtöbbször itt megáll – ez csak akkor nem igaz, ha elmulasztjuk a megfelelő kezelést vagy allergiásak vagyunk az adott rovar csípésére.
A rovarcsípések kezelésére akkor lehet szükség, ha a tünetek nem múlnak el 1-2 nap alatt: a túlzott viszketés kisebesítheti a bőrt, ami utána fertőzéshez vezethet.
Az allergiás reakciókat rendkívül komolyan kell venni, ugyanis akár halálos kimenetelűek is lehetnek: egy anafilaxiás sokk például azonnali cselekedetet igényel.
Napégés – bárki szenvedhet miatta
A bőrt érintő sérülések közül az égések egy rendkívül kockázatos csoportot képviselnek – ezek közé tartozik a napégés is, a különbség annyi, hogy míg a normál égést forró tárgyak okozhatják, addig a másik típusért az UV-sugarak a felelősek.
A nap elleni védekezést komolyan kell venni, ugyanis a sugarak akár harmadfokú égési sérüléseket is okozhatnak. Ebben az esetben a kifakadó hólyagok és a helyükön keletkező hámhiány további problémák forrása lehet.
Az azonnali hatások mellett figyelni kell a hosszú távú kockázatokra is: minél többször és minél nagyobb mértékben tesszük ki bőrünket az UV-sugárzásnak, annál nagyobbá válik a melanoma kialakulásának esélye.
Mit tehetünk bőrünk egészségéért?
A kültakarónkat mindenképpen érdemes megóvni a különféle káros környezeti hatásoktól: például rovarcsípések ellen érdemes bőrön alkalmazható rovarriasztókat alkalmazni szabadban történő tartózkodás esetén. A napégés ellen megfelelő faktorszámú fényvédőt ajánlott felkenni.
A megfelelő óvintézkedések betartásával sokat tehet bőre egészségéért – ha ne adj’ Isten mégis baj történne, enyhítse fájdalmát gyógynövénykészítményekkel, szükség esetén pedig forduljon orvoshoz!