Társadalmunkban még mindig mélyen él az a narratíva, miszerint a szülés egyfajta „visszafordíthatatlan kár” a női testen. Nem tudom megszámolni sem, hányan mondták nekem is a terhességem előtt, hogy „Ó, a gyerekek előtt én is ilyen jól néztem ki!” vagy hogy „Most még felvehetsz ilyen ruhákat, aztán majd a gyerek után…” Mintha a gyerekvállalás nem egy természetes élethelyzet, hanem valami testet romboló, sőt, testet „elhasználó” esemény lenne. De vajon miért tartja magát makacsul ez a felfogás? Miért félemlítjük meg ezzel a nőket újra és újra?
VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől
Először is szögezzük le: van, aki visszanyeri a szülés előtti alakját, és van, aki nem. Van, akin lesznek striák, megnyúlik a bőr vagy ott marad néhány plusz kiló. Ez viszont nem jelenti azt, hogy MINDENKIVEL ez fog történni, és ami talán ennél is fontosabb: ha változik is a nők teste, ez a változás nem minőségi romlást jelent.
A női test eleve folyamatosan változik. Tinédzserként, felnőttként, klimax környékén, sőt, akár havonta is. A szülés ennek a természetes változásnak a része lehet. Az viszont, hogy ezt a változást sokszor kizárólag negatívumként tálaljuk, nem biológiai törvényszerűség, hanem társadalmi elvárás és félelemkeltés. A női test értékét túl gyakran mérjük a „fiatal” és „tökéletes” kategóriákban – persze egy szűken meghatározott szépségideál szerint. Ebbe pedig nem fér bele a szülés utáni test: a striák, a laza hasfal, a hormonális változások.

A probléma az, hogy a riogatás nem csak elméleti síkon zajlik
Valós hatással van arra, ahogyan a nők önmagukra tekintenek. Már a gyerekvállalás előtt is ott lebeg a fejükben a félelem, hogy „vajon utána tetszeni fogok-e még magamnak vagy másoknak?” A társadalom pedig gyakran megerősíti ezt a bizonytalanságot. A reklámokban, magazinokban és közösségi médiában leginkább a szülés után „visszanyert” alakokról beszélünk – mintha lenne egy „normális” állapot, ahová „vissza kell térni”. Holott a test nem romlott el, csak megváltozott.