A furcsa tünetegyüttesről valószínűleg mindenki hallott már. Először a havannai amerikai és kanadai nagykövetségek dolgozóit érintette a különös betegség 2017-ben, de pontos magyarázat még azóta sem született a diplomaták és hírszerzők között felbukkanó tünetek eredetéről.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
2022. február 10-én a Peter J. O’Donnell Jr. Brain Institute konferenciát szervezett a Havanna-szindrómaként elnevezett tünetegyüttes megvitatásáról; az orvosi központ pszichiátere és egykori amerikai diplomata, Dr. Kenneth Dekleva orvosokat, neurológuokat, pszichiátereket, rehabilitációs szakértőket, bioetikai szakembereket hívott meg.
Riasztó tünetek
A Havanna-szindróma azért érdekes, mert kifejezetten amerikai diplomaták, hírszerzők körében mutatkozott a fejfájást, hányingert, émelygést, érzékszervi károsodást kiváltó betegség. Riasztó tünetként jelent meg egyes betegeknél az egyre hangosodó, gépiesen monoton, magas frekvenciájú zaj hallása, a fejben érzett nyomás, fülzúgás. Egyesek agykárosodást vagy halláskárosodást szenvedtek el, volt, akinél ingerlékenység, depresszió alakult ki. A tünetek általában hónapokig, de van, hogy évekig fennállnak.
Több, mint 250 embert érintett eddig a szindrómában. Kuba után Kínában, Vietnámban, Tajvanon, Ausztriában, Oroszországban is felütötte a fejét, mindig amerikai külügyminisztériumi dolgozókat, katonákat, diplomatákat, hírszerzőket érve utol. Jellemző, hogy a betegek fiatalok, 20-as, 30-as vagy 40-es éveikben jártak, kiváló fizikai állapottal rendelkeztek. A tünetek külföldi tartózkodásuk alatt jelentek meg, a szállodai szobában, irodában tartózkodva, autóban ülve.
A cikk folytatódik, lapozz!