A sugártámadás, ami még mindig rejtély: a Havanna-szindróma

A sugártámadás, ami még mindig rejtély: a Havanna-szindróma

Címlap / Életmód / Egészség / A sugártámadás, ami még mindig rejtély: a Havanna-szindróma

A furcsa tünetegyüttesről valószínűleg mindenki hallott már. Először a havannai amerikai és kanadai nagykövetségek dolgozóit érintette a különös betegség 2017-ben, de pontos magyarázat még azóta sem született a diplomaták és hírszerzők között felbukkanó tünetek eredetéről.

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

2022. február 10-én a Peter J. O’Donnell Jr. Brain Institute konferenciát szervezett a Havanna-szindrómaként elnevezett tünetegyüttes megvitatásáról; az orvosi központ pszichiátere és egykori amerikai diplomata, Dr. Kenneth Dekleva orvosokat, neurológuokat, pszichiátereket, rehabilitációs szakértőket, bioetikai szakembereket hívott meg.

Riasztó tünetek

A Havanna-szindróma azért érdekes, mert kifejezetten amerikai diplomaták, hírszerzők körében mutatkozott a fejfájást, hányingert, émelygést, érzékszervi károsodást kiváltó betegség. Riasztó tünetként jelent meg egyes betegeknél az egyre hangosodó, gépiesen monoton, magas frekvenciájú zaj hallása, a fejben érzett nyomás, fülzúgás. Egyesek agykárosodást vagy halláskárosodást szenvedtek el, volt, akinél ingerlékenység, depresszió alakult ki. A tünetek általában hónapokig, de van, hogy évekig fennállnak.

Több, mint 250 embert érintett eddig a szindrómában. Kuba után Kínában, Vietnámban, Tajvanon, Ausztriában, Oroszországban is felütötte a fejét, mindig amerikai külügyminisztériumi dolgozókat, katonákat, diplomatákat, hírszerzőket érve utol. Jellemző, hogy a betegek fiatalok, 20-as, 30-as vagy 40-es éveikben jártak, kiváló fizikai állapottal rendelkeztek. A tünetek külföldi tartózkodásuk alatt jelentek meg, a szállodai szobában, irodában tartózkodva, autóban ülve.

Mindful Media/istockphoto.com

A rádiófrekvencia lehet az oka

A konferencia szakértői arra jutottak, hogy a szindrómában megfigyelt tünetek kombinációi jellegzetesek, a megoldást is ennek megfelelően keresték. A legkülönösebb esetek hátterében valószínűleg az agyra irányuló rádiófrekvenciás sugárzás áll. Az irányított rádiófrekvencia ártalmas a funkcionális agyműködésre, miközben szerkezeti károsodás nem történik.

Ismétlődő impulzusokban érkező rádiófrekvenciás energia idegrendszeri károsodásokhoz vezethet, egyes hangfrekvenciák folytonos sugárzása agyszövet károsító és más belső szervek is sérülhetnek közben.

Nem kizárt tehát, hogy direkt támadás áldozatai voltak a sérültek, hiszen a világ nagyhatalmai évtizedek óta kísérleteznek hangalapú, energiasugárzó fegyverekkel, melyekkel észrevétlenül, nagyobb távolságról lehet támadni a kiszemelt embert.

A szakértők azt tanácsolják azoknak, akiknél a már említett tünetek hirtelen, minden előzmény nélkül fellépnek egy külföldi kiküldetés során, hogy azonnal hagyják el a területet és forduljanak orvoshoz. Minél hamarabb kezdik el ugyanis a kezelést, annál nagyobb eséllyel épülnek fel és az ijesztő állapot kiváltotta szorongás is csökken.

Jellemző problémaként merült fel a Havanna-szindróma áldozatainál, hogy kezdetben nem vették komolyan a betegségüket, az orvosok értetlenül álltak a legkülönfélébb tünetek együttes megjelenése előtt. Így előfordult, hogy sokan évekig szenvedtek megoldatlan betegségük miatt. Ma már sokkal átfogóbb és felkészültebb kezelést kapnak az érintettek: a gyógyszeres kezelésen túl kognitív viselkedésterápiában, fizikoterápiában részesülnek és életmódtanácsadást is nyújtanak számukra. 

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!