Már semmi sem biztonságos? Közel 200 potenciálisan rákkeltő anyagot találtak az ételek csomagolásaiban 

Már semmi sem biztonságos? Közel 200 potenciálisan rákkeltő anyagot találtak az ételek csomagolásaiban 

Címlap / Életmód / Egészség / Már semmi sem biztonságos? Közel 200 potenciálisan rákkeltő anyagot találtak az ételek csomagolásaiban 

Munkám során gyakran tapasztalom, hogy az emberek túlnyomó többségének fogalma sincs, mit tesz a bevásárlókosarába. Nem csupán az adott termék összetevőivel nincsenek tisztában: azzal főleg nem foglalkoznak, milyen anyagokkal érintkeznek a termékek, mielőtt az asztalukra kerülnének.

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Ez persze érthető – mégis miért kellene aggódnunk a csomagolásért, hiszen azt biztosan szigorúan ellenőrizik, a lényeg pedig az, hogy steril legyen. De tényleg így van? A gyártás során használt edények és berendezések anyagai közvetlen kapcsolatba léphetnek az ételeinkkel, erről pedig sajnos tudjuk, hogy komoly egészségügyi kockázatot is jelenthet. Egy új kutatás rámutatott: közel 200 olyan vegyi anyag került azonosításra az élelmiszer-csomagolásokban, amelyek potenciálisan rákkeltőek. 

Mi is történt pontosan?

A svájci kutatók legfrissebb tanulmánya, amely a Frontiers in Toxicology folyóiratban jelent meg, döbbenetes eredményt hozott napvilágra. A kutatás során a tudósok 921 olyan vegyi anyagot vizsgáltak, amelyekről ismert, hogy potenciálisan mellrákot okozhatnak. Ezeket összehasonlították az élelmiszerekkel érintkező anyagok adatbázisával, és 189 olyan anyagot azonosítottak, amelyek az élelmiszerek csomagolásaiban és más feldolgozási folyamatokban jelen lehetnek. Ez már önmagában is aggasztó, de még riasztóbb, hogy 76 ilyen vegyszer ténylegesen átjutott az élelmiszerekbe.

A vegyi anyagok között olyanokat azonosítottak, mint a benzol és a sztirol, amelyeket már korábban is összefüggésbe hoztak a rák kialakulásával. Néhány esetben közvetlen bizonyítékok is vannak arra, hogy ezek a vegyszerek rágcsálóknál emlődaganatokat okoztak. Mások károsítják a DNS-t vagy hormonális zavarokat idézhetnek elő.

FreshSplash/istockphoto.com

Hol találhatók meg ezek a veszélyes rákkeltő anyagok?

Sajnos nem csupán egy bizonyos típusú csomagolásra korlátozódik a probléma, amit aztán tudatosan elkerülhetnél a jövőben. A kutatók különböző anyagokban, például műanyagokban, papírban, kartonban és fémekben is megtalálták a potenciálisan rákkeltő vegyi anyagokat. Sajnos látható, hogy nincs egyszerű dolgunk a szelektálás során.

A legnagyobb gondot ugyanakkor a műanyagok jelentették, amelyekben az azonosított vegyi anyagok 76%-a előfordult – ez egy újabb megerősítő információ lehet számodra annak érdekében, hogy a lehető legtöbbször kerüld el a műanyagok vásárlását, használatát.

Az egész világon problémát okozhatnak ezek a csomagolóanyagok

A tanulmány nem csak lokális probléma, tehát nem korlátozódik egyetlen országra vagy kontinensre. Az Egyesült Államoktól kezdve Kínán át Európáig mindenhol találtak rákkeltő anyagokat az élelmiszer-csomagolásokban. Szinte nincs olyan régió, amely mentes lenne ettől a kockázattól. Ez különösen aggasztó annak fényében, hogy a legtöbb ország rendelkezik olyan szabályozásokkal, amelyek célja, hogy az élelmiszereket biztonságos körülmények mellett tárolják és kínálják fogyasztásra.

Például az Európai Unió is előírja, hogy az élelmiszerekkel érintkező anyagok nem tartalmazhatnak káros összetevőket olyan mértékben, amely veszélyeztetheti az emberi egészséget.

A mostani kutatás rámutatott arra, hogy ezek a szabályozások nem minden esetben elég hatékonyak. Sok potenciálisan rákkeltő anyag láthatóan, még mindig bejut az élelmiszereinkbe és bár lehet, hogy az adott termék esetében nem éri el a határértéket, ha minden termékben „csak egy kicsi” van, akkor az érthetően aggaszt mindenkit. Az eredmények alapján szükség lenne egy olyan megközelítésre az élelmiszerek csomagolásának szabályozásában, amely figyelembe veszi a vegyi anyagok eredendő veszélyeit, és nem csupán az aktuálisan mért koncentrációjukra fókuszál.

Márpedig rákmegelőzés szempontjából nagyon fontos lenne a veszélyes vegyi anyagok csökkentése, hiszen ezekkel naponta érintkezünk, nem csupán az étkezés során. Mérgező anyagok lehetnek a ruháinkban, kozmetikumainkban, a levegőben és sajnos még a falunkra mázolt festékben is.

Nyitókép: Igor Suka/istockphoto.com

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!