Pici, kellemetlen dudor, mely az esztétikai tüneteken túl kényelmetlenség érzését kelti, és megkeseríti a mindennapokat, avagy mi áll a fenekünkön éktelenkedő csúnya pattanás hátterében, és hogyan tudunk megszabadulni a ronda kitüremkedéstől?
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Előfordul, hogy olykor az ember arra lesz figyelmes, hogy egy-egy csúnya pattanás nem az arcán bukkan fel, hanem a hátsó felén. Kinél nagyon ritkán, kinél sűrűbben, de talán már mind találkoztunk (még, ha szembe nem is…) a fenekünkön éktelenkedő fájó dudorral, ami rettentő bosszantó, és egyes esetekben igen fájó is tud lenni.
A fenéken lévő pattanás nem egyezik a klasszikus értelemben vett aknéval
Dr. Joshua Zeichner bőrgyógyász, a New York-i Mount Sinai Kórház bőrgyógyászati osztályának kozmetikai és klinikai kutatási osztályának igazgatója elmondta, a fenéken lévő dudorokat általában nem tekintjük sem aknénak, sem pattanásnak, hiszen bár előfordulnak pattanások a hátsó területen is, számuk rendkívül elenyésző. Dr. Jamie MacKelfresh, az atlantai Emory Egyetem Orvostudományi Karának bőrgyógyász docense is úgy véli, a fenék aknéjának szerkezete és kinézete nem egyezik meg a klasszikus értelemben vett, háton, mellkason vagy arcon megjelenő dudorokkal.
Az akné általában az arcunkon, a nyak területén, a vállakon, a mellnél vagy a háton jelenik meg, és az eltömődött pórusok miatt alakul ki. Részben a tüszőkben megrekedt olaj és annak felhalmozódása okozza. Ha a baktériumok elszaporodnak, gyulladáshoz is vezethet.
A popsin lévő dudorok azonban más okból alakulnak ki. Egyesek úgy vélik, a fenék „pattanások” a szűk, nagyon ránk simuló ruhák következtében alakulnak ki, hiszen a feszes ruhadarabok nem engedik a bőrt levegőhöz jutni és fellélegezni. Ekkor pedig bőrproblémák, irritáció és kellemetlen érzés léphet fel.
A helyzetet rontja, hogy például, ha nedves hatás éri az érintett területeket pl. edzés során bepállik és izzadni kezd a fenék, hajlamosak lehetünk a hátsónkon megjelenő kitüremkedésekre. Ezen kívül van még néhány indok, mely a háttérben meghúzódhat, és amik alapján kategorizálhatjuk az egyes popsidudorokat. Íme:
Szőrtüszőgyulladás
A folliculitis vagy szőrtüszőgyulladás pillanatok alatt generálhat akné-szerű dudorokat a popsin. A folliculitist élesztőgombák, baktériumok és gombák által okozott fertőzés, a szőrtüszők elzáródása vagy irritációja okozza. Ez a sekély kis dudor viszkető érzést és fájdalmat is generálhat az érintett területen.
A probléma általában magától elmúlik, ám, ha mégsem, orvos által felírt antibakteriális lemosók, ritkább esetben antibiotikumos kezelés és gombaellenes gyógyszer is megoldja a gondot.
Karbunkulus vagy furunkulus
Ha a szőrtüszőgyulladás kezeletlen, illetve elharapódzik, egyre mélyebb fertőzéssel járhat, ami a karbunkulus vagy furunkulus kialakulásának kockázatát növeli. Ez a probléma hegesedéshez vezethet, ha nem ismerik fel időben a tüneteket, illetve nem kezelik megfelelő módszerekkel. Mivel ez egy mélyebben gyökerező probléma, így komolyabb kezelési módot igényel.
Ezután a sérülést kötéssel fedik le. Nagyon fontos, hogy a furunkulust sose próbáljuk meg saját magunk kiszúrni, mert több kárt okozhatunk vele, mint használunk, bízzuk a probléma megoldását szakemberre!
Grízes bőr, csirkebőr
A magyar nevén grízes- vagy csirkebőrnek nevezett Keratosis pilaris egy fájdalommal nem járó bőrbetegség, mely érdes felülettel és egyéb esztétikai tünetekkel párosul (például az említett pattanásszerű göbök megjelenése). Szakértők szerint a probléma során a keratin nevű fehérje (ez általában védi a bőrünket) blokkolja a tüszőnyílást, de a grízes bőr más betegségekkel együtt is megjelenhet. Mivel nem jár fájdalommal, sokszor nem is kezeljük. Ha zavar, akkor hidratáló krémekkel és száraz foltok elleni kenőcsökkel úrrá lehetünk a problémás tüneteken. Sokan a normál bőr egyik változatának tekintik a popsin megjelenő „csirkebőrt”, így hagyják úgy, ahogy van.
Allergiás kipattogzódás
Sokszor a fenék dudorait allergiás reakciók okozzák. Például, ha érzékenyek vagyunk a nedves törlőkendők használatára, könnyen lehet, hogy a bőr súrlódása következtében egyes termékek a kémiai tartósítószerek következtében kontakt dermatitiszt okozhatnak. Ez pedig dudorok és kellemetlen pöttyök formájában is jelentkezhet a hátsó felünkön. Ha ilyet vélünk felfedezni magunkon, egyértelműan ajánlott az adott anyagtól való tartózkodás, míg ki nem tisztul újra a bőrünk.
Ezek a bőrproblémák megelőzhetőek
Dr. Jamie MacKelfresh úgy véli, a fenekünkön éktelenkedő dudorok igenis megelőzhetőek, ha néhány óvintézkedést betartunk, és mindig igyekszünk odafigyelni magunkra, illetve hátsónk bőrének egészségére. Viseljünk bő ruhákat, ezzel kizárjuk az izzadás, illetve a ruhaanyag bőrrel való súrlódásának esélyét, mely irritációt okozhat.
Ha edzeni megyünk és végeztünk, mindig zuhanyozzunk le és öltözzünk át tiszta ruhába, ne teremtsünk a baktériumoknak ideális közeget a szaporodásra. A szakértők minden fürdéskor tiszta törölköző használatát javasolják. (Persze, nyilván nem törölközünk minden este új törölközőbe, de a teljes biztonság érdekében ez lenne az optimális).
De ha ezt nem szeretnénk megtenni, érdemes a törölközőket hetente legalább kétszer kicserélni. Kerüljük a nedves törlőkendőket, különösen a fokozott illatanyaggal rendelkezőket. Ezáltal biztosíthatjuk a bőr egészségét, és leredukálhatjuk a fenéken megjelenő zavaró dudorok kialakulásának lehetőségét.