Elterjedt tévhit, hogy a nyersétel minden körülmények között a legtáplálóbb. Igen ám, de vannak olyan természetes növényi vegyületek, amelyek hőhatást követően még inkább jótékonyak az emberi szervezetre. Helen Bond dietetikus a Daily Mail hasábjain tette közzé, melyik zöldséggel mit kell tenned, hogy a lehető legtöbbet hozd ki belőle.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 Paradicsom: sütve és konzervben
A paradicsom gyönyörű színét biztosító likopin erős antioxidáns, ami védelmet nyújt bizonyos rákfajták és a szívbetegségek ellen. „Kisebb kutatások bizonyítják, hogy még a bőrt is óvja az UV-sugárzással szemben” – teszi hozzá Helen. Fogyasztásának módjára azonban különösen tekintettel kell lenned.
Valószínűleg meglepődsz majd, de a sütés és a konzerv forma egyaránt jót tesz a likopin hasznosíthatóságának szempontjából. A tartósítási folyamat például lebontja a növényi sejtek falának egy részét, amivel felszabadítja a likopint, megkönnyítve ezáltal a felszívódását.
Egy 10 dekás paradicsomkonzerv ezen kívül jelentős béta-karotin és C-vitamin mennyiséggel látja el a szervezeted, ráadásul a naponta legalább ajánlott ötből egy adag zöldséget jelent.
A gyakran szuperételként is emlegetett brokkoli rengeteg szulforafánt tartalmaz, amit bizonyítottan rákellenes összetevőként tartanak számon a táplálkozástudományban.
„Kutatások alapján feltételezhető, hogy nemcsak a rákot megelőző állapotban lévő sejteket pusztítja el, és akadályozza meg őket az osztódásban, hanem még a gyomorfekély és a gyomorrák kockázatát is mérsékeli” – részletezi Helen.
Összehasonlító vizsgálatok során sikerült megállapítani, hogy a nyers brokkoli több szulforafánt rejt, mint a sült változat.
Ennél a zöldségnél létfontosságú enzim, mirozináz bomlik le a hő hatására. Egy kis párolás viszont még rendben van.
A sült répa béta-karotin tartalma magasabb – márpedig ez az a vegyület, amit a szervezeted A-vitaminná alakít, hogy számos élettani funkcióban felhasználja a későbbiekben.
Az egészséges vasháztartástól kezdve a látáson át a szép bőrig mindenhez szükséges, ráadásul kulcsszerepet játszik az immunrendszer épségében.
Az elkészítésre vonatkozó törvényszerűség egyébként az édesburgonyára és a sütőtökre is igaz: a narancssárga húsú zöldségeket tehát süsd meg bátran.
Ez még az édes ízhatást is fokozza, így kevesebb desszertre vágysz majd.
A leveles zöldek királynője rendkívül sok káliumot rejt, ami az érfalak rugalmasságának megőrzésével segít az optimális vérnyomás fenntartásában.
Ráadásul A- és C-vitamint is bőven találsz benne, melyek elengedhetetlenek az immunrendszer megfelelő működéséhez.
Ha mindez még nem volna elég, kalcium, magnézium és mangán is van benne – mindegyik kulcsszerepet játszik a szervezet védekezőképességének erősítésében, továbbá a fáradtság megelőzésében.
Folsavtartalma pedig hozzájárul a sejtek épségéhez, plusz nélkülözhetetlen a magzat idegrendszerének fejlődéséhez.
Akár szereted, akár nem, vitathatatlanul szuperétel. Botanikailag a brokkoli, a karfiol és a káposzta rokona.
A káposztafélék családjába tartozó növény tekintélyes mennyiségű glükozinolátot tartalmaz, ami a legfrissebb kutatási eredmények szerint rákellenes hatású lehet – magyarázza Helen.
Az apró zöld golyócskák emellett C- és B6-vitamint, illetve folsavat is rejtenek. Ha kilencet megeszel belőlük, máris kipipálhatsz a napi ötből egy adag zöldséget.
Olyan tanulmányok is akadnak, amelyek a finomság mell- és prosztatarák elleni hatékonyságát támasztják alá, ennek közhírré tételéhez azonban még némi megerősítés szükséges. Ötperces párolás éppen elég, hogy a kelbimbóból kihozd a lehető legtöbbet.