Októberben már nagyon változó az időjárás, és sok jelből következtethetünk a várható időjárásra a jövőben. Vajon őseink mi mindent figyeltek meg október hónappal kapcsolatban a világ különböző tájékain?
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/8 Angolszász megfigyelések
Az angolszászok azt figyelték meg, hogy ha októberben sokat esik az eső, akkor viharos, szeles és esős lesz a december.
Napos, szélcsendes napokat pedig csak annyit vártak decemberre, amennyi napsütéses nap előtte októberben volt.
Ha meleg volt az október, akkor viszont arra következtettek, hogy a következő február fagyos, különösen hideg lesz.
A magyar megfigyelések is párhuzamot véltek felfedezni a természet változása és az időjárás között. Sokan máig esküsznek arra, hogy ha októberben az erdőkben és a mezőkön nagy, a szokásosnál kövérebb nyulakat látnak, akkor arra lehet következtetni, hogy hosszú és különösen hideg tél várható, amire a nyulak vastag bundával és táplálékraktározással készülnek fel.
Hosszú évek megfigyelése alapján a népi időjósok azt állítják, hogy az októberi és az azt követő márciusi időjárás között komoly összefüggés van.
Ha tehát már most programot szervezünk jövő márciusra, csak figyeljük meg, hogy napos vagy inkább viharos a jelen hónap és annak függvényében kalkuláljunk a márciusival is, mivel várhatóan nagyon hasonló lesz a most októberihez.
Több népnél is találkozhatunk azzal a megfigyeléssel, hogy ha a fákról nehezen és sokára hullanak le a levelek, akkor hosszú, fagyos, hideg tél várható.
Hasonló összefüggést tapasztaltak a vadon termő csipkebogyó és a galagonya között is: minél élénkebb pirosak a növények, annál nagyobb hóra, sokáig tartó fagyra számítottak.
Hisszük vagy sem, az októberi jó időt Szent Lukácsnak köszönhetjük.
Úgy szól ugyanis a fáma, hogy Szent Lukácsnak rosszul esett, hogy Szent János és Szent Mihály több figyelmet kap nála, ezért azzal hívta fel magára a figyelmet az emberek körében, amivel a legnagyobb örömet szerezte nekik: napos, meleg idővel októberben.