Az iskolakezdés minden évben számos kihívással járhat, kezdve azzal, hogy a gyerekek számára milyen új holmikat szerezzünk be. Nos, a jó hír az, hogy ha elhatározod, hogy erre a tanévre már környezettudatosan készültök, akkor az egész folyamat szórakoztatóbb lehet, a gyerekek is könnyebben bevonhatók, és még a pénztárcádat is megkímélheted. Ehhez mutatunk most néhány egyszerű tippet.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/7 Készítsetek házi könyvjelzőket
Akár egy új vers megtanulásáról, akár a legutoljára vett leckék átnézéséről van szó, esetleg a kötelező olvasmányokkal való haladásról, néhány könyvjelző beszerzése sosem árt. De idén dönthettek úgy is, hogy egyet sem vesztek, hanem az otthon található maradék anyagokból, papírokból, matricákból dobtok össze együtt könyvjelzőket. Így a végeredmény egész biztosan egyedi lesz, és még a gyerekek kreativitását is fejlesztheti.
2/7 Szerezzetek be újrafelhasználható élelmiszer-csomagolót
Eddig te is mindig alufóliát vagy klasszikus műanyag zacskót használtál a tízóraira vagy uzsonnára való szendvicsek csomagolásához? Nos, hosszú távon ez aligha kifizetődő, és egyáltalán nem is környezetbarát. Az újrafelhasználható élelmiszer-csomagolókkal viszont annál inkább érdemes tervezned.
Az pedig külön jó ötlet, ha a gyerekekkel együtt szerzed be, mondjuk hazai kézművesek kínálatából, akár egy közeli piacról. De nem kevésbé jó választás az sem, ha anyagokat választatok együtt, és te varrsz csomagolókat, vagy akár a gyerekekkel együtt készítesz szebbnél szebb egyedi darabokat.
Ha már az élelmiszerek csomagolása: tízóraira és uzsonnára is jó ötlet lehet apróbb harapnivalókat, például olajos magvakat vagy szeletelt gyümölcsöket csomagolnod a gyerekeknek. Ezeket viszont nem feltétlenül szerencsés újrafelhasználható élelmiszer-csomagolókba tenni.
Erre kínálnak remek megoldást például a rozsdamentes acél tárolók, amelyek könnyen tisztíthatók és rendkívül tartósak is. Ha pedig már a gyerekeknek így csomagolsz az iskolába, miért is ne tennél így a saját esetedben, vagy mondjuk kirándulásoknál? Bár elsőre talán furcsának tűnhet másként csomagolni, hamar megszokható, és rengeteg hulladékot megspórolhatsz ilyen módon.
4/7 Rengeteg fenntartható hátizsák közül válogathattok
Úgy érzed, itt az ideje, hogy a gyerekek új hátizsákot kapjanak, vagy egyszerűen nem szívesen hordanák a régit? Akkor elsősorban érdemes olyan márkák kínálatában szétnéznetek, akik környezettudatos módon készítenek táskákat. Ha pedig vannak még ép, de már feleslegessé vált hátizsákjaitok, azokat eladhatjátok vagy akár el is ajándékozhatjátok olyanoknak, akiknek nincs lehetőségük új holmikat venni.
5/7 Iskolaszerekből is keressétek a környezettudatosakat
Nemcsak hátizsákokból, de tolltartókból, füzetekből, ceruzákból és társaikból is szerencsére egyre nagyobb a fenntartható kínálat. Sok közülük pedig szintén megtalálható magyar kézműveseknél is, így különféle vásárokon, illetve a piacokon is érdemes lehet nyitott szemmel járnotok, de már rengeteg írószerboltban és nagyobb üzletekben is találhatóak újrahasznosított anyagokból készült iskolaszerek.
Vannak otthon megüresedett konzerves dobozaitok vagy befőttesüvegeitek, és néhány színes papír is akad? Akkor már csak egy kis ragasztóra és egy ollóra lesz szükség, és máris nekiállhattok írószertartót barkácsolni. De akár festhettek is rá különféle mintákat, például a gyerekeid kedvenc mesefiguráit is.
Végül, de nem utolsó sorban a rengeteg műanyag ásványvizes és üdítős flakon helyett érdemes beszerezned a gyerekekkel néhány fenntartható kulacsot is, amelyeket aztán akár egész tanévben is kitarthatnak. Csak arra figyelj, hogy nap mint nap legyenek elmosogatva, még akkor is, ha csak vizet tároltok bennük.
Persze még sok más módon is környezetbaráttá tehetitek ezt a tanévet. Akármelyik tippet is próbáljátok ki, annyi biztos, hogy a környezetünknek jót tehettek vele, de a legtöbb esetben értékes együtt töltött idő is társítható a fenntartható lépésekhez, és a gyerekek kreativitása is sokat fejlődhet általuk. Kell ennél több ok, hogy mielőbb belevágjatok?