Gyerekkorunkban sokan segédkeztünk úgy sütésnél-főzésnél, hogy tésztát gyúrtunk, szaggattunk, ami ma is egy nagyszerű családi program lehet. Egy dolog azonban hosszú évek alatt sem változott, bár mostanság is rengetegen figyelmen kívül hagyják, vagy nem is sejtik, hogy veszélyforrás lehet: ez pedig a nyers süteménytésztába való belekóstolás, amitől az élelmiszerbiztonsági szakemberek és a dietetikusok is óva intenek.
VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek
1/4 Egyáltalán nem ártalmatlan apróság
Az, hogy egy sütemény igazán finom lesz-e, sok tényezőn múlhat, és könnyen érezhetjük azt, hogy a lehető legjobb végeredmény érdekében érdemes a nyers tésztát is megkóstolnunk. Különösen fontosnak tűnhet ez akkor, ha mi magunk próbálunk kikísérletezni egy új receptet, ha pedig marad egy kis darab tészta a spatulán, akkor szimplán praktikus lehet, de csak látszólag! Valójában ugyanis ha nyers tésztát kóstolunk, azzal akár sajnos az is előfordulhat, hogy ártunk az egészségünknek.
2/4 Az a bizonyos nyers tojás valóban kockázatos lehet
Bizonyára te is hallottad már azt a feltevést, hogy nyers tojást fogyasztani nem biztonságos, Frances Largeman-Roth dietetikus pedig tényleg így van, nem mítoszról van szó. Ha például egy tojás repedt - ami könnyen előfordulhat, ha bevásárlásnál nem nyitjuk fel a tojástartót, és persze hazafele úton és otthon is megnyomódhat, megrepedhet. Így pedig különösen nagy az esélye annak, hogy Salmonella Enteritidis baktériumot tartalmaz.
Ezt a baktériumot azonban Meredith Carothers élelmiszerbiztonsági szakértő szerint sajnos még a töretlen, tiszta és friss tojás is tartalmazhatja. Ennek következtében nyersen elfogyasztva megbetegíthet, és olyan tüneteket okozhat, mint a gyomorgörcs, a láz és a hasmenés. Largeman-Roth továbbá azt is hangsúlyozza, hogy az idősek, a kisgyermekek és az állapotos kismamák számára különösen kockázatos lehet, ha elkapják ezt a betegséget.
Vagyis ha éppen egy ilyen tojás kerül a süteménytésztába, akkor akár szalmonellás is lehetsz tőle. Hogy ne így történjen, mindig bölcsebb, ha nem is kóstolsz bele, illetve fontos az is, hogy miután feltörted a tojásokat, alaposan kezet moss! Bár a kutatások szerint szerencsére nagyon kevés sértetlen tojás fertőzött, jobb biztosra menni, hiszen ellenkező esetben valóban rendkívül kellemetlen következményekkel szembesülhetsz.
Ha arról van szó, miért ne kóstoljunk bele a nyers süteménytésztába, általában csak a tojást szokás okként emlegetni. Ennek ellenére van még egy összetevő, ami szintén veszélyes lehet ilyen formában: a liszt. „Sokan nem veszik észre, de a liszt valójában nyers” – hangsúlyozta Largeman-Roth. De hogy miért is?
„A gabonát, amelyet lisztté őrölnek, szántóföldeken termesztik. Mint minden szabadban termesztett élelmiszer, ez is ki lehet téve számos káros baktériumnak, például a szalmonellának és a patogén Escherichia colinak (E. coli). A nyers szemek lisztté való feldolgozása nem pusztítja el ezeket a baktériumokat” – hívta fel rá a figyelmet Carothers.
De nemcsak a hagyományos búzaliszttel érdemes vigyáznunk. Roxana Ehsani dietetikus szerint a teljes kiőrlésű, univerzális vagy kenyérliszteket sem érdemes nyersen megkóstolnunk, és bizony sok esetben a jelölten gluténmentes opciókat sem. Vagyis például a kókuszliszt, a zabliszt és a mandulaliszt is némi elővigyázatosságot tesz indokolttá.
Carothers szerint ha az egyes lisztek csomagolásán nincs feltüntetve, hogy hőkezelve vannak, akkor nyersként érdemes tekintenünk rájuk, és gyakorlatilag bármilyen más lisztre is. Molly Bremer dietetikus azt is hozzátette: „a gyártás, kezelés vagy feldolgozás során felszedhető baktériumok elpusztítása érdekében a lisztet a legbiztonságosabb akkor fogyasztani, ha az ajánlott hőmérsékleten sütjük vagy főzzük”.
Összességében tehát semmilyen süteménytésztába nem érdemes belekóstolni, ha adtunk hozzá tojást, és sokféle liszt is indokolttá teszi, hogy kihagyjuk ezt az alapvetően teljesen ártalmatlannak tűnő mozzanatot. A süteménytészták mellett pedig természetesen más nyers tésztákkal, vagyis például palacsintatésztákkal, gofritésztákkal, kifli- és zsemletésztákkal is jobb óvatosnak lennünk, nehogy megbetegítsük magunkat.