Gondoltad volna, hogy világszerte jelenleg körülbelül 537 millióan érintettek a cukorbetegségben, és az esetek közel 50%-át nem diagnosztizálják? Talán ennél is ijesztőbb, hogy a mai világban gyakorlatilag bárki érintett lehet valamelyik fajtájában, kezeletlenül pedig borzasztó szövődményekhez vezethet. Többek közt ezekre a tényekre hívja fel a figyelmet a mai napra, november 14-ére eső diabétesz világnapja.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Elképesztően sokakat érint
A diabétesz, vagy közismertebb nevén cukorbetegség napjainkban rendkívül sokakat, nagyjából 537 millió embert érint. A szakértők előrejelzése szerint ez a szám az elkövetkezendő években még tovább fog emelkedni. 2030-ra 643 millióra, 2045-re pedig 783 millióra teszik a cukorbetegségben érintettek számát – írja a Cleveland Clinic. Vagyis rengeteg új eset várható, pedig kellő odafigyeléssel sok esetben megelőzhető lenne.
Ezekről a tünetekről ismerhető fel
A cukorbetegségre számos kellemetlen tünet utalhat, a legtöbbeket érintő 2-es típusú cukorbetegségnél azonban a Cleveland Clinic szerint sokan ezeket jó ideig észre sem veszik, de még az is előfordulhat, hogy egy ideig nem is jelentkeznek tünetek. A legtöbben egy rutin vérvételnél találkoznak magas vércukorszinttel, és annak hatására indulnak el olyan vizsgálatok, amelyek segíthetnek kimutatni.
De akár 2-es típusú cukorbetegségről van szó, akár egy másik fajtájáról, vannak tünetek, amelyeket ha te is tapasztalsz, semmiképp nem érdemes figyelmen kívül hagynod. A legjobb, ha a lehető leghamarabb utánajársz, mi állhat mögöttük. Ha cukorbetegség, akkor az alábbi tünetek a leggyakoribbak:
- fokozott szomjúság és szájszárazság,
- gyakori vizelés,
- fáradtság,
- homályos látás,
- megmagyarázhatatlan fogyás
- a kezet/lábat érintő zsibbadás vagy bizsergés,
- lassan gyógyuló sebek vagy vágások.
- gyakori bőr- és/vagy hüvelygombás fertőzések.
Bármelyik tünetet is észleled, érdemes mielőbb felkeresned a háziorvosodat. Még tünetmentesen is tanácsos legalább évente részt venni egy vérvételen, amin többek közt a vércukrodat is ellenőrzik.
Sokféle okból kialakulhat
Hogy a cukorbetegség kialakulásának okait megértsük, fontos tisztázni, hogy két fő típusa van:
- az 1-es típusú cukorbetegség: amikor a szervezet nem tud inzulint előállítani, mert az immunrendszer (amely általában megvédi a szervezetet a rossz baktériumoktól és vírusoktól) elpusztítja az azt termelő sejteket.
- és a 2-es típusú cukorbetegség – amikor szervezet nem termel elegendő inzulint, vagy a szervezet nem használja fel megfelelően az általa előállított inzulint.
- Emellett fontos megjegyezni az is, hogy a várandós nőknél kialakulhat úgynevezett terhességi cukorbetegség is, amely általában szülés után megszűnik – írja a British Heart Foundation.
Ami az okokat illeti:
- Az 1-es típusú cukorbetegség oka ismeretlen. Ebben az esetben az 1-es típusú cukorbetegség hatására a szervezet megtámadja az inzulint termelő sejteket – hívja fel rá a figyelmet a British Heart Foundation.
- A 2-es típusú cukorbetegség oka pedig az előállított vagy felhasznált inzulin mennyiségével kapcsolatos probléma. A szervezet nem tudja szabályozni a vércukorszintjét, ezért az folyamatosan emelkedik.
- A 2-es típusú cukorbetegségnél fontos kiemelni, hogy a kialakulásában gyakran játszik szerepet a mozgásszegény életmód, a túlsúly vagy elhízás. Az is növeli a rizikófaktort, ha valakinek a családjában már van olyan személy, aki szintén ebben a betegségben szenved.
Borzasztóan fontos kezelni és komolyan venni
Az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyéb egészségügyi problémákat is okozhat, ha nem kezelik megfelelően, mint például:
- szem- és látásproblémák,
- ínybetegségek és fogproblémák,
- húgyúti fertőzés,
- idegkárosodás, amely befolyásolhatja az érzést, a mozgást vagy a hallást,
- szív- és keringési betegségek, mint például a szívinfarktus és a stroke,
- reszketés, izzadság vagy tájékozódási zavar a vércukorszint gyors emelkedése vagy zuhanása miatt.
Már csak ezen lehetséges szövődmények miatt is fontos folyamatosan egyeztetni az érintetteknek a kezelőorvosukkal, és betartani az utasításait. Az 1-es típusú cukorbetegség kezelése egyébként általában napi többszöri inzulin injekció beadását, rendszeres testmozgást és egészséges, kiegyensúlyozott étrendet jelent. A 2-es típusú cukorbetegség kezelése sok esetben gyógyszeres kezelést, valamint a rendszeres testmozgásra és az egészséges, kiegyensúlyozott étrendre való összpontosítást foglalja magában.
Sok esetben tehetünk a megelőzésért
Ha a legtöbbeket érintő 2-es típusú cukorbetegségről van szó, a jó hír az, hogy számos lépést tehetünk azért, hogy minél kisebb eséllyel legyünk érintettek benne. A Mayo Clinic szerint a kulcs az életmódváltás, amely akkor is segíthet, ha valakinél már prediabéteszt diagnosztizáltak, vagyis magas vércukorszintet, amely nem éri el a diabétesz diagnózisának küszöbét.
Na de hogy mit is érdemes tenned pontosan?
- Figyelj a testsúlyodra: mivel az elhízás és a túlsúly is hajlamosíthat a cukorbetegségre, így fontos, hogy próbálj meg egy számodra egészséges testsúlyt elérni vagy fenntartani. Ehhez egy dietetikus segítségét is érdemes kérned.
- Légy aktívabb: a megelőzésben a rendszeres fizikai aktivitás is nagyon fontos szerepet tölt be. Többek közt a gyorsgyaloglás, az úszás, a kerékpározás vagy a futás is remek választás lehet, méghozzá legalább heti 150 percben (legalább napi 30 perc mozgással érdemes tervezni).
- Helyezz nagy hangsúlyt a tápláló növényi alapú ételekre: a rostban gazdag növényi alapú ételek elősegíthetik a fogyást és csökkentik a cukorbetegség kockázatát is a Mayo Clinic szerint. Ennek érdekében olyan opciók közül érdekes válogatnod, mint a paradicsom, a paprika, a brokkoli, a karfiol, a bab, a csicseriborsó, a lencse, a teljes kiőrlésű tészták, a teljes kiőrlésű natúr zabpehely vagy a quinoa.
- Figyelj az egészséges zsírforrásokra: az optimális testsúly eléréséhez vagy fenntartásához fontosak a különféle telítetlen zsírsavakat tartalmazó élelmiszerek, amelyeket „jó zsíroknak” is szokás nevezni. Ilyen többek közt az olívaolaj, a mandula, a földimogyoró, a tökmag, a lenmag, a tonhal, a lazac, a makréla vagy a szardínia.
- Ne a divatos diétákra, hanem az egészségtudatosabb döntésekre szavazz: végül, de nem utolsó sorban a Mayo Clinic arra is felhívja a figyelmet, hogy a cukorbetegség megelőzése érdekében a legbiztosabb, ha úgy alakítjuk az étrendünket, hogy a célja a fogyás vagy egy egészséges testsúly fenntartása legyen, élethosszig alkalmazható döntésekkel. Vagyis ahelyett, hogy valamilyen divatos diétával próbálkoznál, inkább egészséges szokásokat alakíts ki!
Nyitókép: ProfessionalStudioImages/istockphoto.com