Így változik meg a női agy a várandósság során egy új kutatás szerint

Így változik meg a női agy a várandósság során egy új kutatás szerint

Címlap / Életmód / Egészség / Így változik meg a női agy a várandósság során egy új kutatás szerint

Várandósság során jól tudjuk, hogy a női testben számos változás történik, kifejezetten arról viszont, hogy az agyra hogyan hat az állapotosság, eddig meglehetősen keveset foglalkoztak a tudományos kutatások. Egészen mostanáig, ugyanis szeptember végén a kutatók elkészítették az egyik első átfogó térképet arról, hogy az agy hogyan változik a terhesség alatt – számolt be róla a CNN.

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Rendkívül fontos eredményre jutottak

Ahogyan arra a német Elle is felhívja a figyelmet, korábbi tanulmányok azt már kimutatták, hogy az agy megváltozik a várandósság alatt. Bár elsőre talán furcsán hangzik, de tavaly a Barcelonai Egyetem kutatói azt fedezték fel, hogy a terhes nők agytérfogata csökken. Azt is mondhatnánk tehát, hogy az agyuk összezsugorodik, ami különleges jelentéssel bír. 

Annak megértésében, hogy pontosan mit is jelent ez, rengeteget segít az új, Nature Neuroscience című folyóiratban megjelent tanulmány. A Santa Barbara-i Kaliforniai Egyetem kutatócsoportja ugyanis nemcsak egy pillanatfelvételt vizsgált az agyról, hanem elkészítette az „első térképet” az emberi agyról a terhesség alatt. 

Így zajlott a kutatás

A kutatás során a 38 éves Dr. Elizabeth R. Chrastilt, az irvine-i Kaliforniai Egyetem professzorát a fogantatás előtti három héttől (mesterséges megtermékenyítéssel lett állapotos) a gyermeke születése utáni két évig vetették alá különféle vizsgálatoknak. Az első gyermekével várandós édesanyán 26 MRI-vizsgálatot és vérvizsgálatot végeztek, majd összehasonlították azokat nyolc nem állapotos hölgy agyi változásaival.

Dr. Laura Pritschet, a tanulmány vezető szerzője elárulta, hogy a vizsgálati eredményeknek köszönhetően ma már pontosan tudjuk, hogyan változik az agy a várandósság alatt. Az agy ráncos, külső területe kisebb lesz, a terhességi hormonok a kéreg szürkeállományának csökkenését okozzák. 

A francia idegtudós, dr. Jodi Pawluski a CNN-nek nyilatkozott arról, hogy rendkívül fontosnak látja az elért eredményt. „Ez a tanulmány alapvető fontosságú a jövőbeli kutatások alapjainak lefektetésében. Olyan adatokat szolgáltat, amelyek lehetővé teszik a kutatások számára, hogy részletesebben feltárják és megvizsgálják, hogyan támogathatjuk az egészséges agyi változásokat a terhesség alatt (az anyáknál, akik valószínűleg hatással lesznek a fejlődő magzatra)”.

SeventyFour/istockphoto.com

Az édesanyák dolgát könnyítheti meg

Az a kifejezés, hogy az agy összezsugorodik, megtévesztő lehet, de valójában jelen esetben szó sincs arról, hogy a női agy a várandósság alatt kevésbé lenne hatékony, csupán specializálódik. A szakértők szerint arra lehet következtetni, hogy az agy úgy változik meg, hogy az anyák tisztábban felismerhessék a babájuk szükségleteit. Tulajdonképpen segítséget jelenthet számukra az anyaság megélésében. 

Az amerikai kutatócsoport továbbá azt is felfedezte, hogy miközben a terhes nők agyában csökken a szürkeállomány, a fehérállomány nő. Ez a fehér anyag az agyunk mélyén található, és felelős az agyi régiók közötti kommunikációért.

A kutatók ezt a hatást csak a terhesség alatt vették észre: a fehérállomány a terhesség negyedik-hatodik hónapjában érte el csúcspontját, születéskor pedig visszatért a terhesség előtti szintre.

Bár azt a tudósok még nem tudták biztosan kijelenteni, hogy utóbbi változás mit jelent, Dr. Laura Pritschet szerint kulcsfontosságú lehet a szülés utáni depresszió alaposabb megértésében, minél korábbi felismerésében, és a gyógyításában. Amint pedig sikerül újabb áttörő felfedezésekre jutni, jó eséllyel máris rengeteg kismama élete válhat majd könnyebbé.

Nyitókép: AleksandarNakic/istockphoto.com

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!