Napjainkban rengetegszer belefuthatunk a különféle közösségi média felületeken olyan posztokba, amelyekben állatvédő szervezetek borzasztó körülmények közül mentett kutyák történetéről osztanak meg részleteket, és folyamatosan elképesztően sok kutyának keresnek gazdát is. Ebben a szomorú helyzetben pedig gyakran a szaporítóknak is hatalmas szerepe van, akiket ideális esetben messziről el kellene kerülnünk.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Az olykor már rendkívül súlyos előzményeknek és következményeknek persze számos oka lehet, kezdve azzal, hogy bőven vannak emberek, akik hosszabb-rövidebb idő után nem bizonyulnak jó gazdának. A probléma viszont gyakran már tényleg ott kezdődik, hogy rengetegen manapság is szaporítóktól vásárolnak kutyát. Hogy miért is olyan rossz döntés ez, arról dr. Bardocz Edit állatorvost kérdeztük.
A szakértő:
dr. Bardocz Edit
állatorvos
Fotó: @drbardoczedit
Óriási különbség van szaporítók és tenyésztők között
Sajnos napjainkban is sokan hajlamosak összetéveszteni a szaporítókat és a tenyésztőket, pedig valójában óriási különbség van köztük. „A szaporítót csak és kizárólag a gyors pénzszerzés érdekli. A kutyákat „árucikként” kezeli és pénzforrásként használja. Nem fontos számára a kiskutyák vagy az anyjuk jóléte!
Egy felelős tenyésztő ezzel szemben elsősorban a kiskutyák jólétére és az adott fajta genetikai jellemzőinek megőrzésre figyel! Gondosan választ szülőket! Ez természetesen szakértelmet, számos szűrővizsgálatot és megfelelő tartási körülményeket igényel” – hívja fel rá a figyelmet dr. Bardocz Edit.
Súlyos ára van a látszólag olcsóbb kiskutyáknak
Abban, hogy manapság is sok szaporító tud tevékenykedni, nagy szerepe van annak, hogy jellemzően jóval kedvezőbb áron adják a kiskutyákat, mint a tenyésztők, ennek azonban súlyos ára van.
„A szaporítók valójában a tulajdonukban lévő szukát kizsigerelik és nagyjából minden tüzelési időszakban fedeztetik, ezáltal kockáztatva a kutya fizikai egészséget, rövidítve az életét (növelve az emlőrák kockázatát). A fedeztetést semmilyen szűrővizsgálat nem előzi meg, általában még orvosi ellátást sem kapnak az adott állatok” – mondja a doktornő.
Innen tudhatjuk biztosan, kivel van dolgunk
„Egy szaporítót nemcsak a kutya ára miatt lehet felismerni. Számos jel utal arra, hogy nem tenyésztővel, hanem gondatlan szaporítóval van dolgunk. Ilyen például, ha többfajta kutyát szaporít, folyamatosan van eladó kiskutyája, nem mutatja meg a vásárlónak a szülők papírjait, nem járnak kiállításokra, a szülőknek nincsenek eredményeik vagy mondjuk, ha 8 hetes kor előtt is eladják a kölyköket. De árulkodó jel lehet az is, ha hiányzik a chip és az első oltások.
Egy jó tenyésztő ellenben rendelkezik genetikai szaktudással, 1-2 fajtánál nem tenyészt többet, előjegyzést vesz fel a kölykökre. Nem adja őket olcsón, lehetőség van az anya és apa megtekintésére fizikálisan is, bemutatja a szülők papírjait, törzskönyveit, eredményeit, díjait, valamint az egészségügyi szűréseket igazoló okmányokat. Vagy például a hazavitel után is bátran keresheti az új tulajdonos, továbbra is figyelemmel kíséri a kölykök sorsát, és nem utolsó sorban adásvételi szerződést is írnak” – hangsúlyozza az állatorvos.
Áldatlan állapotokkal találkozhatunk, de tehetünk ellene
Ha egy szaporítótelepre tévedünk, szinte biztosak lehetünk benne, hogy meglehetősen rossz élményben lesz részünk, amit viszont nem érdemes szó nélkül hagynunk. „A szaporítótelepeken általában borzasztó körülmények uralkodnak, rosszul tartott, táplált kutyák vannak. Sok olyan hely van, ahol például csak és kizárólag konyhai „hulladékot” adnak a kutyáknak (ez is veszélyes az állatokra nézve, például a kutyákra nézve a túl sós vagy édes élelmiszerek mérgezőek lehetnek, vagy súlyos egészségkárosodást okozhatnak).
Az örökbefogadás csodás megoldás lehet
Végeredményben pedig annak, hogy egy kutya szerető gazdájává váljunk, nem is feltétlenül arról kellene szólnia, hogy tenyésztőtől vásároljunk, hiszen ott van még csodás lehetőségként az örökbefogadás is. „Az örökbefogadást igazából mindenkinek javaslom! Én valójában elsősorban az örökbefogadást támogatom és ajánlom is, akinek csak lehet. Rengeteg kutya szenved rossz körülmények között a menhelyeken a felelőtlen állattartók, szaporítók miatt. Erre a legjobb megoldás pedig az lenne, hogy több legyen az örökbefogadó és kevesebb ember, aki fajtatiszta kutyushoz szeretne olcsóbban hozzájutni. A szaporítók fogynának (nem lenne érdekük, folytatni a tevékenységüket a kereslet hiányában), a körülmények pedig egyúttal javulni tudnának az örökbefogadásra váró kutyák körében” – tette hozzá dr. Bardocz Edit.
Nyitófotó: @drbardoczedit