Azt hihetnénk, hogy ha egy házaspár együtt húzza le az élete nagy részét, túl vannak közösen nevelt gyerekeken, lakáshiteleken, unokákon, akkor már nem érhetik őket meglepetések. A kapcsolat túlélte a nehezét, most jöhet a jól megérdemelt pihenés – nem igaz? Hát, egy friss európai kutatás szerint nem is tévedhetnénk nagyobbat.
VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
Emlékszem, amikor kamaszkorom végén a szüleim elváltak, sokan legyintettek, hogy „már nagy vagy” és utólag visszagondolva, én is azt éreztem akkor, hogy ezt azért fel tudom dolgozni. De aztán megannyi kínos helyzet jött: a szüleim nem akartak egymás mellé ülni a nekem fontos rendezvényeken, nem mondták ki, de választanom kellett köztük és nem beszéltek egymással, ami miatt olyan alapvető információk felett siklottak el, mint a ballagási ajándékom…
Aztán ezek az emlékek a múlt homályába vesztek – legalább ezt hittem. Már javában elmúltam 30, mire kiderült, hogy ezek a sebek még bőven ott vannak, és azóta is előjönnek, mint elakadásaim egyértelmű okai. Mert hiába vagy már felnőtt, ha egyszer a szüleid különválnak, az olyan, mintha valami örökre elveszne abból, amit addig biztosnak hittél.
És akkor jön egy ilyen kijózanító tanulmány – egyenesen nőknek címezve
Kiderült ugyanis, hogy az 50 feletti korosztályban egyre többen döntenek a válás mellett. Ráadásul a szakításnak gyakran van egyetlen visszatérő, közös oka, amitől rögtön dobsz egy hátast: a nyomós érv a válás mellett az, ha a feleség megbetegszik.
A kutatók több mint 25 000 házaspár életét követték nyomon 18 éven át, most pedig publikálták az eredményeket. A Journal of Marriage and Family februári számában megjelent tanulmányuk igencsak kijózanító képet fest arról, hogyan omlik össze egy házasság, ha az évtizedeken át betöltött szerepek hirtelen felborulnak.
