Télen igyekszünk elkerülni a megfázást különböző immunerősítő módszerekkel, de sajnos így is előfordul, hogy bekapunk egy-egy vírust a hideg hónapok alatt. Ilyenkor többnyire minden nehezünkre esik: kivéve a pihenést és a teaivást. Utóbbihoz hoztunk most 10 náthaűző teát, melyeket érdemes bedobnod a fránya megfázás ellen, hogy mielőbb meggyógyulj. Ezen kívül megelőzés miatt, immunerősítésre is ajánlott ezeket kortyolgatni, nem csak akkor, amikor már kialakult egy betegség!
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/11 Gyógytea készítése
Az alábbi 10 teatípusból 2 púpozott evőkanálnyi teafűre önts rá 0,5 liter forró vizet, majd hagyd állni kb. 10-15 percig.
Ezután szűrd le a teát és még melegen kortyolgass el belőle 1-2 bögrével, lehetőleg édesítés nélkül.
Ha esetleg fáj a torkod is, akkor egy kis mézet persze bevethetsz a cél érdekében. Miután megittad a gyógyteát, pihenj le és várd a hatást.
A flavonoidokat, illóolajat (pl. mentolt, mentont, mentofuránt) és cseranyagot tartalmazó borsmentából készült teát nemcsak különleges íze, hanem fájdalomcsillapító, fertőtlenítő és orrváladék, -dugulás csökkentő hatása miatt is szeretjük.
Köhögéscsillapító és gyulladáscsökkentő hatása miatt szintén közkedvelt a zsálya, ám szoptató kismamák csupán mértékkel igyák, hiszen elapaszthatja az anyatejet.
A kamilla gyulladáscsökkentő, izzasztó, görcsoldó és bélfertőtlenítő hatását többek között a benne lévő flavonoidoknak, illóolajoknak, kumarinoknak és nyálkaanyagoknak köszönheti.
Az ókori egyiptomiak által is közkedvelt édesköményből készült teát köhögés és torokgyulladás esetén is érdemes bevetni, ugyanis képes csillapítani a köhögési ingert és elősegítheti a váladék felköhögését.
Ezen kívül a gyomorra is jótékony hatással van, ami jól jöhet akkor, hogyha a sok bevett gyógyszer el kezdte irritálni a gyomrunkat.
A bodzavirág tartalmaz flavonoidokat, szaponinokat, illóolajat és nyálkaanyagot, így a belőle készült teának gyulladáscsökkentő, izzasztó, köhögéscsillapító és köptető hatása van.
A csipkebogyó híres a benne rejtőzködő rengeteg C-vitaminról: egy pici csipkebogyó több C-vitamint tartalmaz, mint egy egész citrom, ezért nagyon fontos, hogy a csipkebogyó tea készítésekor ne forrásban lévő vizet használjunk, mert az képes lebontani a csodás C-vitamint.
A csipkebogyó teát immunerősítő hatása miatt megelőzésre is használhatjuk, de fennálló betegség esetén is bátran kortyolgathatjuk.
Baktériumölő, nyákoldó, köptető és köhögéscsillapító tulajdonságai miatt a kakukkfű tea is népszerű, ráadásul fertőtlenítő képessége is van, tehát remek eszköz a vírusok leküzdésében.
Kesernyés íze miatt sokan ódzkodnak tőle, ám gyulladáscsökkentő és hurutoldó tulajdonsága miatt érdemes megpróbálkozni az ökörfarkkóró teával, csak arra figyeljünk, hogy alaposan szűrjük le, mert ha nem így járunk el, akkor az ökörfarkkóró kis szöszei irritálhatják majd a torunkat iváskor.
Még egy tipp: Ha nagyon nem szeretjük az ízét, akkor keverjük másfajta teával és édesítsük pl. kis mézzel.