A technikai ismeretek jól jönnek egy biztos állás megszerzéséhez. De az olyan soft skillek, mint a kommunikáció és a kritikus gondolkodás, ugyanolyan fontosak – ha nem még fontosabbak.
VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől
Ahhoz, hogy hatékonyan végezhesd a munkádat, “hard skill”-ekre, kemény készségekre van szükséged: műszaki ismeretekre és szakterületi tudásra, amikkel ténylegesen el tudod látni a feladatodat. De a munka örökké megváltozott világában a kevésbé reklámozott „puha készségek” ugyanolyan fontosak lehetnek.
Ezek a készségek árnyaltabbak, és jellemzően nem az önéletrajzok elején állnak. Gondolj azokra a személyes jellemzőkre és viselkedési formákra, amelyek erős vezetővé vagy jó csapattaggá tesznek. Különösen a távmunka normalizálódása közepette, amikor az együttműködés és az innováció módjai megváltoztak, a vállalatok kezdik felismerni ezeknek az immateriális javaknak a fontosságát a változatos, sikeres csapatok felépítése során.
Ennek eredményeként a munkaadók egyre inkább figyelembe veszik a jelölt puha készségeit éppúgy, mint a tapasztalataikat és az explicit műszaki szakterületeket – állítják a szakértők.
Mik azok a puha készségek?
A soft skilleknek nincs konkrét listája, de a kifejezés lényegében a technikai képességeken túlmutató képességekre utal. Például bizonyos szoftverek magabiztos használata kemény készség; másrészt a különböző szoftvercsomagok elemzésének ismerete kritikus gondolkodást igényel: ez puha készségeket.
Egy másik fontos puha készségterület a kommunikáció. A kollégákkal, ügyfelekkel és vezetőséggel való hatékony kommunikációhoz ügyesség és érzelmi intelligencia szükséges. Az empátia, a csapatmunka és az együttérzés szintén ugyanazon esernyő alá tartozó készségek.
„Maga a „puha készségek„ kifejezés csak zsargon” – mondja Eric Frazer, a The Psychology of Top Talent szerzője és a Yale Egyetem Orvostudományi Karának pszichológiai adjunktusa. „A viselkedéstudomány szempontjából ez valójában egy sor gondolkodásmódra és viselkedésre utal. A soft-skill gondolkodásmód néhány példája lehet valaki, aki folyamatosan tanul, vagy valaki, aki nagyon rugalmas.”
Sok viselkedési forma – a kritikus gondolkodás, az aktív hallgatás, a képzeletbeli problémamegoldás, hogy csak néhányat említsünk – szintén puha készség.

A cikk folytatódik, lapozz!