A szivacsok elengedhetetlen tartozékai a háztartásoknak és azok tisztításának. Nem árt azonban odafigyelni rá, hogy meghatározott időközönként kicseréljük őket, ugyanis könnyedén a baktériumok melegágyává válhatnak.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Mindegy, milyen háztartási tevékenységről vagy házimunkáról beszélünk; a különböző szivacsok napi segítői a mindennapi tisztogatásnak. Legyen szó a fürdőszoba kitakarításáról, a konyhai mosogató súrolásáról vagy éppen a munkapult tisztán tartásáról, előszeretettel alkalmazzuk őket minden felületen, hiszen gyorsan és egyszerűen le tudunk velük mindent takarítani, és szinte bármilyen anyagot felvihetünk a felületükre.
Egyáltalán nem mindegy azonban, hogy mennyi ideig vannak használatban, hiszen egy idő után rengeteg baktérium megtelepszik rajtuk. Az ember néha érezheti is szaglás útján, hogy az adott szivacs már nem az igazi, hiszen még akkor is be tud büdösödni és pállni, ha leghigiénikusabb folyamatokra alkalmazzuk őket pl. csak fertőtlenítünk velük valamit. És ilyenkor bizony nem árt kidobni a kukába őket vagy egy újat elővenni. A különböző felületek tisztántartásának és saját egészségünk megőrzése érdekében egyaránt.
Konyhai szivacsok tele baktériumokkal
A szivacsokban az a legrosszabb, hogy sokszor nincs idejük rendesen megszáradni. Gondoljunk csak egy általános konyhai mosogatószivacsra, melyet a különböző edények és egyéb konyhai felszerelések használatakor folyamatosan igénybe veszünk. Két mosogatás között pedig nem mindig van idő arra, hogy teljesen kiszáradjanak. Ez pedig azt eredményezheti, hogy gombák és baktériumok milliói telepedjenek meg rajtuk.
Egy 2017-ben közzétett tanulmány megállapította, hogy akár 362 különböző féle baktérium is eléldegélhet a mosogatószivacsokon. Azáltal, hogy a mosogatószivacs érintkezik valamilyen formában az egyes élelmiszerekkel, illetve a mosogatás során a meleg vízzel, rengeteg baktérium tud megtelepedni rajta, hiszen az ételek és a meleg tökéletes kombinációi a különböző kórokozók növekedésének.
A legoptimálisabb, ha hamar megszabadulunk a koszos mosogatószivacstól, ám ezzel igencsak szennyezzük a körülöttünk lévő környezetet. Európában éves szinten több milliárd szivacs kerül ki a kukába, hatalmas környezeti károkat okozva. A szivacsok nem csupán háztartási hulladékként rosszak, de saját egészségünkre nézve is komoly kockázatot jelentenek. Mivel ezek a konyhai súrolók fehérítőkből, szulfátokból, kőolajból és még sok káros anyagból készülnek, melyek a mosogatás és a súrolás hatására kioldódnak a vízben, könnyen átjuthatnak a tányérokra és evőeszközökre, onnan pedig a testünkbe. A szervezetünkbe juttatott mikroműanyagok pedig köztudottan károsak az egészségre, mert például a hormonrendszert veszélyeztetve komoly egészségügyi gondokat is okozhatnak hosszú távon.
Mi a legjobb módszer a szivacsok fertőtlenítésére?
Szakértők úgy vélik, a legjobb, ha az egyes szivacsokat mikrohullámú sütőben vagy felforralt vízben sterilizáljuk, esetleg fertőtlenítős vagy fehérítős oldatban kimossuk. Hatékony házi módszer lehet még a fehér ecetes oldat alkalmazása, mely során egy tálban fehér ecetben 5-7 percig kell áztassuk a szivacsot, majd forró vízzel le kell öblítsük. Az ecet köztudottan kiváló természetes fertőtlenítőszer. Ezek a módszerek – bár nem pusztítják el teljes mértékben az összes mikrobát – nagy mértékben csökkentik a szennyeződéseket és a baktériumok számát.
Szakértő mikrobiológusok azt tanácsolják, legalább hetente egyszer érdemes kicserélni a mosogatószivacsokat. A legfigyelmeztetőbb jel, ha egy ilyen anyag már foszlik, bomlik, nyálkás a felülete vagy kellemetlen szagot áraszt magából.
Fontos, hogy a mosogatásra és a konyhai felületek tisztántartására ne ugyanazt az eszközt használjuk. Ezzel elkerülhetjük a különböző keresztszennyeződések megjelenését. A konyhapultra érdemes antibakteriális törlőkendőt alkalmazni, esetleg gépben is mosható mikroszálas törölközőt. Ha pedig egészségünket támogatnánk, beszerezhetünk ma már számos más természetes anyagból előállított szivacsot is pl. kenderből vagy kókuszrostból készített termékeket, melyek nem tartalmaznak káros mikroműanyagokat.
Nyitókép: everydayplus/istockphoto.com