VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Napjainkban egyre több pár életét keseríti meg a meddőség valamely formája. Bár a helyzet kilátástalannak tűnhet, gyakran van megoldás: az asszisztált reprodukciós eljárások segítségével azok is esélyt kaphatnak a gyermekvállalásra, akiknek erre természetes módon nincs lehetőségük. A legnépszerűbb megoldás kétségtelenül az in vitro fertilizáció, melyet köznapi nevén lombikbébi programnak is hívunk: lássuk, mire számíthat az, aki az IVF mellett dönt.
1. A kezelés helyszíne
A meddőséggel küzdő pároknak először is abban kell döntést hozniuk, hogy hol szeretnék megkezdeni a kezeléseket. Magyarországon az állami kézben lévő, központi költségvetésből finanszírozott ellátást nyújtó intézményekben van lehetőség arra, hogy lombikbébi programban vegyünk részt, a hosszú várólista és a szigorú szabályozás miatt azonban egyre többen veszik igénybe a külföldi magánkórházak, például a pozsonyi meddőségi klinika szolgáltatásait. A lényeg az, hogy olyan orvost válasszunk, akiben megbízunk, hiszen életünk és családunk egyik legfontosabb döntését hozzuk meg a klinika kiválasztásakor.
2. Előzetes vizsgálatok
A kezelést végző szakember természetesen az eljárás minden lépéséről személyre szólóan fog tájékoztatást adni, általánosságban azonban nem árt felkészülni arra, hogy mi vár ránk. Amennyiben orvosunk a lombikbébi eljárás mellett dönt, mindenképpen számíthatunk egy általános laborvizsgálatra, a petefészek és a méhüreg ultrahangos vizsgálatára, méhnyakrákszűrésre, bakteriológiai vizsgálatokra, de sor kerülhet emlőultrahang, mammográfia elvégzésére, spermiumvizsgáltra, esetleg egy belgyógyászati kivizsgálásra is.
Ezek fájdalommentes eljárások, melyek elvégzésének célja az általános egészségi állapotunk felmérése és a meddőség okainak felderítése.
3. Életmódbeli változtatások
Az IVF kezelés sajnos nem jelent 100 százalékos garanciát a sikerre, az esélyeinket azonban egy kis tudatossággal mi magunk is növelhetjük. Figyeljünk oda az egészséges, vitaminokban és tápanyagokban gazdag étkezésre, végezzünk rendszeres, de kímélő testmozgást, ügyeljünk az ideális testsúly elérésére vagy megtartására és természetesen fontos a dohányzás, az alkohol, a drogok teljes elhagyása, illetve a túlzott koffeinfogyasztás csökkentése is.
4. A kezelés megkezdése
Maga az IVF alapvetően három lépésből áll, melyek közül az első a petefészek-stimuláció. Ennek során a pár nő tagja injekció-kúrában részesül, mely akár több mint 20 napig is eltarthat. Az első kúra célja a petefészek nyugalomba helyezése, majd ezt követi annak stimulációja hormoninjekciók segítségével; meghatározott időszakonként vérvételre és ultrahangvizsgálatra is sor kerül a folyamat ellenőrzése érdekében.
A következő lépés a petesejt leszívása, melyre gyakran altatásban kerül sor, így nem jár együtt fájdalommal. A petesejtet ezt követően inkubátorba helyezik, majd az előkészített spermiumokkal megtermékenyítik. Az utolsó fázis a megtermékenyült embrió visszaültetése: ez egy fájdalommentes eljárás, melyet katéter segítségével végeznek el. A beültetést követően nincs más dolgunk, mint várakozni, hiszen két hét múlva kaphatunk választ arra a kérdésre, hogy létrejött-e a terhesség.
Mind a hormonkúra, mind maguk a kezelések együtt járhatnak különböző mellékhatásokkal: van, aki hangulatingadozást tapasztalt, mások fáradékonyságra, ingerlékenységre, esetleg súlygyarapodásra panaszkodnak. Ezek a tünetek nem jelentkeznek minden esetben, hiszen a szervezetünk eltérően reagálhat a minket érő ingerekre, ezért ha valamilyen kellemetlenséget tapasztalunk, kérjük ki orvosunk véleményét annak enyhítésével kapcsolatban.
5. A kezeléssel együtt járó stressz
Azok, akik lombikbébi programban vesznek részt, számtalan kudarcon és sikertelen próbálkozáson vannak túl, ezért kétségtelen, hogy a kezelés rendkívül magas szintű stresszel járhat együtt. Ezt próbáljuk meg a lehetőségekhez képest csökkenteni: pihenjünk, töltsünk sok időt kettesben és próbáljuk meg egy kicsit elterelni a gondolatainkat arról, hogy min is megyünk éppen keresztül. A pozsonyi meddőségi klinika és a hasonló magánkórházak szakemberei mindent megtesznek a siker érdekében: a mi dolgunk az, hogy jelenjünk meg időben a vizsgálatokon és próbáljunk meg egy kicsit vigyázni magunkra.