„A jelen pillanata az egyetlen, amelyben változni és változtatni, gyógyulni, szeretni, fejlődni lehet.”-Jon Kabat-Zinn A mindfulness, vagyis a tudatos jelenlét egy olyan gyógyulási, fejlődési módszer, mely során a fókusz kizárólag a jelenen van. Nincs elkalandozás és nincs negatív spirál. Jól hangzik, nem?! Segítünk, hogyan tudd saját jelenedből kihozni a maximumot.
VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben
1/6 A mindfulness titkai
Mit szólnál, ha lenne egy módszer, ami segít a jövőbeli félelmek leküzdésében, a múlt miatti szorongásban, mindezt egy olyan egyszerű eszközzel, amit már most is birtokolsz? Jól hangzik, nem?! A mindfulness mára egy elcsépelt, divatos szóvá nőtte ki magát, de lecsupaszítva annyit tesz, hogy hogyan tudsz tudatosan a jelenre koncentrálni, elkergetve a negatív gondolatokat és érzéseket. A lényeg nem azon van, hogy ezeket megtagadjuk, egyszerűen csak befogadjuk, tudomásul vesszük létezésüket, de áthelyezzük a figyelmünket valami másra.
Amikor érkezik egy negatív gondolat, például, hogy aznap nem tetszik a tükörképed, könnyen rányomhatja a bélyegét az egész napodra, miközben számtalan lehetőségről és jó pillanatról maradsz le. Ez a gondolat és érzés belevisz egy negatív spirálba, ahonnan eszköz híján nehéz kikászálódni. Ezzel a néhány hasznos lépéssel, viszont sikerülhet perceken belül megváltoztatnod az egész napodat pozitív irányba.
Haladjunk a korábbi példa mentén. Nem tetszik a tükörképed aznap, a sokadik szetted próbálod fel, mégsem segít. Késésben is vagy, tehát ebből jó már nem sülhet ki. Vagy mégis? Az első lépés, hogy észleld ezeket a gondolatokat, érzéseket és ne tagadd meg. Nyugtázd magadban, hogy igen, most ez van és ne akarj magadra erőltetni mást, mert úgysem fog menni.
Akár a kocsiban, buszon, a munkahelyeden, vagy máshol, de állj meg egy pillanatra! Ha kell, menj ki a mosdóba és kezdj el mély levegőt venni, szépen egyenletesen. Gondolatainkra és érzéseinkre a testünk is reagál, a „nem vagyok elég jó” gondolatra összehúzódik, befeszül. Képzeld el, hogy minden egyes belégzésnél pozitív energiákat viszel be a testedbe és a kifújással távozik minden olyan rossz gondolat és érzés, ami nem szolgál téged. Ha kell magadban, vagy akár hangosan is kimondhatod ezeket.
Amikor érkezik egy negatív gondolat, minden megváltozik körülöttünk. Más lesz a kisugárzásunk és nem tudunk a jelenben lenni. Egy beszélgetés során nem tudunk a másikra koncentrálni, nem látjuk, ha süt a nap, vagy éppen a kedvenc dalunk szól a rádióban. Észlelve mindezt, a légzőgyakorlat után kezdj el hálát adni mindazért, amit szeretsz magadon. A tükörképes példán haladva, sorold fel akár a tükörképednek, hogy mi az, amit szeretsz magadon. Ne légy fukar és halmozd el magad bókokkal!
Bocsáss meg magadnak azért, hogy éppen akkor és ott, nem tudtál szeretettel fordulni önmagad irányába. Ezzel már elindítasz egy gyógyító folyamatot, mely hatással lesz a folytatásra. Emberek vagyunk, nem kell tökéletességre törekednünk. Hibázunk, elesünk, majd felkelünk. Ne legyél túl szigorú önmagadhoz, mások úgyis megteszik helyetted.
Egy nap folyamán hányszor vagy robotpilóta üzemmódban? Hányszor folytatsz úgy beszélgetést, hogy nem igazán vagy jelen és nem értő hallgatással figyeled a másikat? Talán túl sokszor is? Semmi baj! A robotpilóta üzemmódot ki lehet kapcsolni, ha elkezdesz igazán figyelni és jelen lenni. Ez eleinte több odafigyelést igényel, mert nagy a külvilág zaja, de egy idő után már nem okoz problémát. Egyszerűen csak figyelj arra, ami a szemed előtt van.