Ma már nem találunk olyan szegletet a házban, de kinagyítva, a bolygón sincs lassan olyan hely, melyet ne lepnének el a mikroműanyagok, melyeknek számtalan egészségügyi káros hatása ismeretes. De mégis mit jelentenek a mikroműanyagok az egészségünkre nézve, és hogyan tudjuk mennyiségüket minimalizálni?
A mikroműanyagok, azaz az öt milliméternél kisebb műanyag részecskék szinte mindenhol ott vannak, egész életünket átszövik, és beszivárogva a bélrendszerbe, a véráramba vagy éppen a bőr szerkezetébe komoly egészségügyi problémákat vethetnek föl, nem is beszélve a környezeti károsító hatásukról. Előrejelzések szerint, ha így halad a bolygó műanyag felhasználása, 2050-re 10 milliárd tonna (bele se tudunk gondolni, az milyen sok) rosszul kezelt, nem lebomló műanyag kerül a természetbe.
Bár a mikroműanyagok csökkentése saját magunk körül nem egyszerű feladat, hiszen mindenben ott vannak pl. a levegőben, a talajban, a porban, a vízben, és a körülöttünk lévő tárgyakban is, de azért nagyon fontos, hogy valamilyen módon csökkentsük a minket körülvevő részecskeexpozíciót.
Szerencsére, ahogyan a tudomány egyre közelebb kerül a mikroműanyagok teljes feltérképezéséhez, ma már számos lehetőséget ismerünk annak érdekében, hogy csökkentsük ezeknek a káros kis részecskéknek a hatását és mennyiségét a háztartásunkban.
Íme 7 módszer, mellyel jelentősen leredukálhatjuk a mikroműanyag-felhasználást, hogy minél kevésbé szennyezzük a környezetünket és megóvjuk egészségünket:
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/7 A műanyagban történő melegítést felejtsd el
Ne melegítsd fel az ételt olyan tárolóban, mely műanyagból készült, hiszen a melegítés során a hő hatására felszabadulnak és kioldódnak a tárolóból a műanyag részecskék, ezzel pedig az egészségedet kockáztatod. Melegíts inkább a tűzhelyen lábasban vagy válaszd az üvegtárolókat, melyek nem tartalmaznak egészségre káros anyagokat. Gondold át, milyen félkész termékeket főzöl meg, hiszen például a zacskós rizs a csomagolásának köszönhetően rengeteg nejlont és mikroműanyagot rejthet magában, melyek a főzés hatására szintén kioldódnak. Inkább készíts rendes rizst a gyors változat helyett.
Bár közismert tény, hogy a vízben is található műanyag, mégis, szakértők a rendes csapvizet ajánlják a napi folyadékmennyiség biztosítására. A műanyag palackokban tárolt vizek ugyanis literenként több ezer mikroműanyag részecskét is tartalmazhatnak. Szakemberek a vízszűrőktől is óva intenek, hiszen azok is műanyagból készülnek, így egy idő után kimossák magukból a káros részecskéket.
3/7 Frissítsd a ruhatáradat természetes anyagokkal
Gondold át, a különböző ruhaneműid miből vannak! Például nagyon sok termék készül műanyagból és olyan újrahasznosított anyagokból, melyek károsak az egészségre és a bőrre nézve. A természetes ruházat kevésbé tartalmaz mikroműanyagokat, így például a pamut, a gyapjú és a vászon kitűnő választás a nejlon, a műszálas vagy a poliészter helyett.
Gondolnád, hogy azzal, hogy a megvásárolt termékeket a boltban műanyag zacskóba teszed, hatalmas kárt okozol az egészségednek? Válassz inkább természetes anyagokból készült vászonzsákokat vagy lebomló és újrahasznosítható papírba csomagolt termékeket, ha pedig a piacon vásárolsz, a kimérős termékekhez vigyél például üveg tárolókat – ezzel is csökkented a mikroműanyagnak való kitettséget.
A műanyag étkészlet nagyon praktikus, hogyha kisgyermek van a háznál, hiszen kevésbé okoz sérülést, és a kicsik is nagyon könnyedén elsajátíthatják segítségével az étkezés egyes folyamatait. De belegondoltál már, hogy ha odaadsz a gyereknek egy műanyag villát vagy kanalat, mennyi műanyag részecskét juttat általa a szervezetébe? Szerezz be neki olyan étkészletet, mely 100%-ban lebomló anyagokból készült, és teljesen természetes, ilyen például a bambuszrost vagy a fa. A gyerekjátékoknál is érdemes rápillantani, miből készül az adott termék, hiszen a kicsik sűrűn a szájukba veszik a játékokat, melyek olykor tömve vannak műanyaggal.
Való igaz, hogy a különböző tisztítószerek drasztikusan és hatékonyan el tudják tűntetni a ház összes szegletéről a koszt és szennyeződéseket, de ha tele vannak műanyaggal és adalékanyaggal, vajon tényleg megéri ezeket alkalmazni? Készíts inkább házi ablakpucolót, felmosót, zsíroldót és egyéb, szennyeződéseket eltávolító sprayt természetes alapanyagokból.
Kiváló erre a célra a szódabikarbóna, a citrom(sav), az ecet, az almaecet, a mosószóda és a mosószappan, illatosításra pedig használj természetes illóolajakat pl. levendula, teafa olaj. A műanyag mosogatószivacsot cseréld le természetesre pl. kókusz vagy bambusz szivacsra. Porszívózz sűrűn, hiszen a nem természetes anyagokból készült kanapék, szőnyegek és egyéb berendezési tárgyak szálai hamar lebomlanak és műanyag szálaik felhalmozódnak. Az általuk képzett por és szösz pedig garantáltan tele lesz mikroműanyag darabkákkal, ám a rendszeres porszívózással csökkentheted a mennyiségét.
Tudod te, hány olyan szépségápolási termék és kozmetikum van, mely rengeteg mikroműanyag részecskét és műanyag gyöngyöcskét tartalmaz? Mindig figyeld az összetevők listáját és amire az alábbi összetevők vannak írva, nagyban kerüld el: Polymethyl methacrylate (PMMA), Polyethylene (PE), Polypropylene (PP), Polyethylene terephthalate (PET), and Nylon (PA), Polypropylene (PP).