Az egészséges bélrendszer támogatja az immunrendszert és segít megelőzni a betegségeket. De hogyan tudod táplálni és fenntartani a bél mikrobiómát, hogy belülről kifelé javítsa az egészségedet?
A mikrobiomként ismert bélrendszer baktériumok és más mikrobák millióinak ad otthont – jónak és rossznak egyaránt –, és számos módon befolyásolhatja egészségét. A kulcs a jó és a rossz baktériumok arányának egyensúlyban tartása a bél mikrobiómában. A Microorganisms folyóiratban megjelent 2019-es áttekintés szerint a „helyes egyensúly” mindenki számára más, mivel minden embernek megvan a saját személyes mikrobiomprofilja, amelyet kezdetben számos tényező befolyásol, többek között az, hogy az édesanyja hogyan szült, és hogy hogyan etettek-e csecsemőt, tápszert vagy anyatejet kapott-e.
A Nutrients folyóiratban megjelent 2019-es átfogó áttekintés szerint az, amit eszel, közvetlenül befolyásolja a bélben lévő baktériumok felépítését. Az egészséges bélrendszer segít távol tartani az olyan krónikus betegségeket, mint a szívbetegség és a rák, csökkenti a gyulladást, egészségesen tartja az agyat és segít fenntartani az egészséges testsúlyt. A Nature Microbiology folyóiratban megjelent 2019-es tanulmány azt állítja, hogy az egészséges mikrobióma még a depresszió kezelésében is segíthet.
A jó hír, hogy soha nem késő változtatni az étrendeden a jobb bélbaktériumok támogatása érdekében. Ugyanez a Nutrients áttekintés azt mondja, hogy a többnyire állati alapú étrendről a többnyire növényi alapú étrendre (és fordítva) való váltás akár 24 órán belül megváltoztathatja a mikrobiom összetételét – jó vagy rossz irányba.
Mit fogyassz az egészségesebb bélrendszerért?
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/4 Probiotikumok
A probiotikumok azok a jótékony baktériumok, amelyek a bélrendszerben élnek, és megtalálhatók az erjesztett élelmiszerekben, mint a savanyú káposzta, a kimchi, a miso és a joghurt. A probiotikumokban természetesen gazdag ételek fogyasztása jótékony baktériumokat hoz létre a bélrendszerben. A jó baktériumok leggyakoribb típusai a Lactobacillus és a Bifidobacterium, amelyek mindegyikének megvan a maga specifikus törzse. Amellett, hogy segítik a bélbaktériumok egyensúlyának fenntartását és megelőzik a krónikus betegségeket, a probiotikumok segíthetnek hasmenés esetén, erősítik az immunrendszert, valamint megőrzik a szív és a bőr egészségét.
Ha több probiotikus baktériumot próbálsz megtelepíteni a bélrendszeredben, prebiotikumokkal kell táplálnod őket, hogy szaporodhassanak, és több jó baktériumot termelhessenek. A prebiotikumok olyan rostok, amelyek táplálják a jótékony probiotikumokat a bélrendszerben. A keresendő összetevők közé tartoznak a galakto-oligoszacharidok, a frukto-oligoszacharidok, az oligofruktóz, a cikóriarost és az inulin. A fruktánok és a cellulóz két másik prebiotikus rost.
De ne ragadj le a tudományos elnevezéseknél. Valójában ezeknek a vegyületeknek a többségét nem fogod látni az élelmiszerek címkéjén, mert olyan élelmiszerekben találhatóak, amelyeken nincsenek címkék – például gyümölcsökben és zöldségekben.
Koncentrálj a különféle teljes értékű élelmiszerekre. Minden a sokszínűségről szól, a lehető legtöbb növényi alapú élelmiszer fogyasztásáról és a javasolt napi 30 g rostbevitelről. A kajszibarack, szárított mangó, articsóka, póréhagyma, mandula, pisztácia és hüvelyesek, valamint a polifenolban gazdag élelmiszerek, mint az áfonya, eper, aszalt szilva, alma, lenmag, olívabogyó és extraszűz olívaolaj rendkívül magas számú prebiotikumot tartalmaznak.
A polifenolok olyan növényi vegyszerek, amelyeket a bélmikrobák szeretnek. Megtalálhatók a bogyókban, almában, articsókában, lilahagymában, teában, étcsokoládéban és más gyümölcsökben és zöldségekben. A bélbaktériumok polifenolokkal táplálkoznak, és jótékony anyagokat termelnek, amelyek viszont pozitív hatással vannak bizonyos állapotokra, beleértve a rákot, a cukorbetegséget, a szív- és érrendszeri betegségeket és az öregedést.
A mesterséges édesítőszerek, a vörös húsok, a feldolgozott és finomított élelmiszerek és az alkohol a mikrobióma legnagyobb ellenségei, ezért ezeket, amennyire csak teheted, kerüld, vagy kizárólag mértékkel fogyaszd, ha egészséges egyensúlyt szeretnél fenntartani a bélrendszeredben.