Mindannyian láttunk már olyan párokat, akik megdöbbentően hasonlítanak egymásra, mintha csak rokonok lennének. A tudomány nem a véletlen számlájára írja a dolgot.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Ilyenkor arra gondolunk, hogy biztosan nagyon összeillenek, hiszen a külsejük alapján máris összhangot sugároznak. De vajon tudat alatt ösztönösen választották egymást vagy csak véletlenül alakult így? A kutatások többféle magyarázattal is szolgálnak az érdekes jelenségre.
A tudomány szerint ezek lehetnek az okok
A legegyszerűbb magyarázat a hasonlóságra, hogy a legtöbben eleve azonos rasszból választanak párt. Ennek hosszú időkre visszanyúló oka, hogy ezt döntést a környezet is jobban elfogadja és egyébként is jobban vonzódunk a hozzánk hasonló bőrszínű emberekhez.
Egy amerikai kutatás kissé rácáfolt erre az igazságra, mivel megállapította, hogy az ázsiaiak és a latinok nagyon vonzónak tartották a másik nemet képviselő fehéreket is. Az elmélet tehát mégsem ad teljes magyarázatot, ráadásul a hasonló bőrszín ellenére számos egyéb megjelenésbeli különbség adódhat.
Szűkül a kör, ha figyelembe vesszük, hogy a legtöbb ember a saját arcvonásait szereti viszont látni a választottjánál. Egy vizsgálat igazolta is, hogy több ember arcrészletéből összeállított arcok közül a legtöbben azt találták vonzónak, amelyben a saját vonásaik is el voltak rejtve.
A többség számára legszimpatikusabb arc az volt, amely a saját arc 22%-át tartalmazta. Eközben a résztvevő nem is tudta, hogy azok az ő vonásai. Mindez tehát tudattalanul működik bennünk.
A tudomány magyarázata egyszerű: hajlamosak vagyunk az ismerős ingereket kedvelni, azért, mert megkönnyíti annak feldolgozását.
A cikk folytatódik, lapozz!