Ha hiszed, ha nem, távolról sem csak az emberekre jellemző, hogy a nőnemű egyedek gyakran fagyosabbak, mint a hímek – számos más fajnál is felfedezhető ez a különbség.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Innentől kezdve pedig talán nem is annyira meglepő, hogy evolúciós okok után kell kutakodnunk, ha magyarázatot próbálunk találni. Így tett a Tel Aviv Egyetem Állattani Kara is, aminek a tudósai rájöttek, hogy miért részesítik előnyben a meleget a nők, és a hideget a férfiak.
A kutatók megállapították, hogy a hímek és a nőstények tekintetében egy „beépített” evolúciós különbség van ezen a területen. Egész pontosan eltérő a két nem hőérzékelő rendszere, ami elsősorban a szaporodási folyamattal és az utódok gondozásával függ össze.
A szakértők azt vizsgálták, hogy a jelenség miként játszódik le a madarak és a denevérek esetében. Azt már a korábbi megfigyelésekből tudjuk, hogy a denevérek a szaporodási időszakon kívül elkülönülnek egymástól, a nemek más körülmények között élnek – már biztos kitaláltad, a hímek hűvösebb területek felé húzódnak.
De más tanulmányok is hasonló viselkedést mutattak ki madarak és az emlősök körében: a hímek jellemzően a hűvösebb területekre indulnak, míg a nőstények a melegebb területeken maradnak utódaikkal. Még azoknál a fajoknál is, amik esetében a nemek együtt élnek, a tudósok sokszor megfigyelték, hogy a hímek gyakran árnyékban fekszenek, míg a nőstények napoznak. Nagyon jellemző tehát mindenütt az állatvilágban, hogy másként viszonyulnak a nemek a hőmérséklethez.
A cikk folytatódik, lapozz!