Sírva ébredsz álmodból? Íme a leggyakoribb kiváltó okok

Sírva ébredsz álmodból? Íme a leggyakoribb kiváltó okok

Címlap / Életmód / Sírva ébredsz álmodból? Íme a leggyakoribb kiváltó okok

Álmunkban teljesen más tudatállapotba kerülünk, nem véletlen, hogy mióta az eszünket tudjuk, az embereket foglalkoztatják az alvás közben történtek.

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

Sajnos azonban nem csak csodaszép álmaink vannak, az egész napunkra sőt, hetünkre rányomhatja a bélyegét egy-egy rossz emlékkép, vagy valamilyen furcsa fantázia felvillanása. Az egészet tovább nehezíti, hogy hajlamosak vagyunk túl sokat belelátni az álmokba: bár sokan hisznek abban, hogy az álomképek komoly jelentéseket hordoznak, súgnak nekünk, még az álmoskönyv szerint sem mindig jelent rosszat egy rémálom. De miért lehet az, hogy sírva ébredsz fel az éjszaka közepén? Ennek mi állhat a hátterében?

Túl sok szorongás és intenzív érzelmek

A stressz mindig utat talál magának, és az elmúlt évben bizony meglehetősen sok jutott a nehéz élethelyzetekből és a próbatételekből. Ennek már most is lehetnek látható bizonyítékai, amik jelentkezhetnek alvászavarok formájában. Sokan küzdenek aktuálisan álmatlansággal, hiszen esténként mindenkinek jár az agya. Minél nehezebb és bonyolultabb az élethelyzetünk, értelemszerűen annál idegesebbek vagyunk este, és annál nehezebben alszunk el. A sok agyalásnak pedig meg is van az eredménye, ami kialvatlansággal, zavaros álmokkal jár. Felnőttkorban már gyakran mesterei vagyunk annak, hogyan leplezzük a negatív érzelmeinket. Különösen akkor, ha gyerekek is vannak a családban, akiket szeretnénk megóvni a helyzettől. Nem szeretnénk előttük könnyezni, türelmetlenkedni – vagy éppen azért sírjuk este magunkat álomba, mert nem sikerült tartanunk az általunk elvárt szintet.

Ezek után nincs is csodálkoznivaló azon, hogy az érzelmek akkor törnek a felszínre, amikor a legkevésbé tudjuk kontrollálni őket. Erre a legalkalmasabb időpont egyértelműen az éjszaka. A stressz ilyenkor keszekusza álmok, vagy éppen éjszakai felsírás formájában jelentkezik. 

istockphoto.com / stockbusters

Szörnyű álmok

A rémálmok többnyire összefüggnek a stresszes életmóddal, vagy valamilyen feldolgozatlan helyzettel, nem szoktak derült égből villámcsapásként lecsapni. Hasonlóképpen „készítjük” őket, mint amikor arra eszmélünk, hogy ok nélkül zokogunk az éjszaka közepén. Nem reagálunk megfelelően egy-egy élethelyzetre, elnyomjuk magunkban az érzelmeket, vagy azt gondoljuk, elnapolhatjuk a rossz dolgokat, mert egyszerűen nem érünk rá velük foglalkozni. A valóság azonban ennél jóval bonyolultabb, és amit aktuálisan elraktározunk magunkban, az ténylegesen ott is marad. A stressz bizonyítottan összefügg a betegségek kialakulásával, úgyhogy nincs csodálkoznivaló azon, hogy lelkileg is kihívások elé állít mindannyiunkat. Ha egy probléma képes fizikai elváltozásokat okozni a testünkben, akkor éppen az lenne a meglepő, ha nem hatna a tudatunkra akkor, amikor az a leginkább kiszolgáltatott. A rémálom kellős közepén pedig nem furcsa dolog sírni. Sokszor nagyon is valóságosan azok a szörnyű képek, amik leperegnek a csukott szemeink mögött. Ha nem foglalkozunk az érzelmi nehézségekkel ébren, akkor az agyunk próbálja azokat feldolgozni álmunkban – ez a legfőbb összefüggés az éjszakai sírás és a stressz között.

Időszakos nehézségek

Nem csak a világban történő események okozta problémák okozhatják az éjszakai felriadást, vagy éppen a sírva ébredést. Hasonlóképpen időszakos, de attól még nagyon fájdalmas lelki teher a gyász, egy szeretett családtagunk, barátunk halálának feldolgozása, vagy éppen a szakítás, a válás, ami ugyancsak az elengedésről szól. Minden olyan élethelyzet, ami aktuálisan megnehezíti a hétköznapjainkat, komoly hatást gyakorol az alvásminőségre és az álmokra egyaránt. Ha az időszakos problémák hosszan eltartanak és a szomorúság állandósul, a depresszió gyanúja ugyancsak felmerülhet, és ez a mentális probléma szintén tönkreteheti a nyugodt éjszakákat, amik sírással vegyített felriadásokkal járhatnak. 

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!