A mértékletes kávéfogyasztás csodálatos lehet a testünknek – Marozsákné Soltész Liliána dietetikus válaszol

A mértékletes kávéfogyasztás csodálatos lehet a testünknek – Marozsákné Soltész Liliána dietetikus válaszol

Címlap / Életmód / Táplálkozás / A mértékletes kávéfogyasztás csodálatos lehet a testünknek – Marozsákné Soltész Liliána dietetikus válaszol

Tekintve, hogy a kávéfogyasztás idehaza is egy roppant népszerű szokás, rendszeresen találkozhatunk olyan hírekkel, felvetésekkel, hogy tulajdonképpen az egészségünket szolgálja vagy sem.

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Az igazság, mint oly sok más élelmiszer tekintetében, a kávé esetében is az, hogy mértékletesen fogyasztva csodálatos hatással lehet a testünkre. Hogy pontosan milyen okokból is olyan jó, és mikor, hogyan érdemes fogyasztanunk, arra Marozsákné Soltész Liliána dietetikus válaszol.

Mi az oka szerinted, hogy idehaza is a kávé az egyik legnépszerűbb ital?

A koffein a legszélesebb körben fogyasztott és világszerte elterjedt élénkítő hatású alkaloid. A lakosság nagyjából 80%-a napi rendszerességgel fogyasztja kávé vagy tea formájában. Ha fokozott szellemi terheléssel állunk szemben, úgymint egyetemi vizsgára történő tanulás, éjszakai vezetés vagy egyéb szellemi munka, bátran élvezhetjük a koffein egészségre gyakorolt pozitív hatásait, például az éberség növekedését és a fokozott koncentrációképességet.  Mindezeknek köszönhetően így Magyarországon is igen elterjedt a fogyasztása. A mértékletes kávéfogyasztás nem okoz egészségügyi aggodalmakat, ha azt egy egészséges és kiegyensúlyozott életmód részeként fogyasztjuk, illetve nincs egyéb orvosi indok, mely ezt korlátozná. 

Naponta maximum mennyi kávét ajánlott inni egy egészséges felnőttnek?

Naponta 1-2 kávé elfogyasztása jótékony hatású lehet antioxidáns tartalma miatt. A napi maximális ajánlott koffeinbevitel 400 mg (egy eszpresszóban 90 mg koffein található). Szülészeti ajánlások engedélyeznek a terhesség alatt napi 1-2 csésze kávét, ez összesen 200 mg koffeint jelent.

Felnőttek esetén a koffein felezési ideje (az az időtartam, amely alatt a testünk képes kiüríteni a koffein 50%-át) változhat számos tényező függvényében.

Ilyen tényező például az életkor, a nem, a testtömeg, illetve a rendszeresen szedett gyógyszerek. Egészséges felnőttekben az átlagos felezési idő 4 óra. Élénkítő hatását 30 perccel később már érezzük, amely néhány óráig tart. Várandósoknak szükséges figyelni a napi kávéfogyasztásra, mivel a koffein felezési ideje a terhesség előrehaladtával egyre hosszabb, akár 18 óra is lehet. Emiatt annak hatását még egy nap múlva is lehet érezni, így számukra a délelőtti órákban javasolt a kávézás. 

Rachel Claire/pexels.com

Milyen egészségügyi előnyökkel járhat még a mértékletes kávézás?

A kávé számos pozitív hatást gyakorol a szervezetünkre. Egy kiegyensúlyozott étrend mellett a mértékletes kávéfogyasztás képes csökkenteni egyes daganatos betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek, valamint a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát. Serkenti a szívműködést és átmeneti, körülbelül egy órán át tartó enyhe vérnyomásemelkedést okozhat.

Idősek körében a koffeintartalmú italok rendszeres fogyasztása védelmet nyújthat a Magyarországon igen gyakori szív- és érrendszeri halálozásokkal szemben. Ez valószínűleg a kávéban található antioxidánsoknak köszönhető. 

Pozitív hatások közé sorolható még, hogy hatással van az agykéregre, így javítja a gondolkodást és a szellemi funkciókat. Serkentő hatása pozitívan befolyásolhatja a sportteljesítményt. A koffein a bizonyítottan teljesítményfokozók között szerepel, sportolás közben csökkenti a fáradtságérzetet, illetve központi idegrendszer stimuláló hatással is rendelkezik. 

Mire érdemes figyelnünk, ha kávét vásárolunk?

Megkülönböztetjük a filteres, víznyomással készült kávét, a gőznyomással készült presszókávét, a „kotyogós”, szintén víznyomással készültet, valamint a törökös elkészítési módot. Emellett egyre inkább elterjedt az instant kávé használata is. Ahhoz, hogy az egészségi kockázatokat minimálisra csökkentsük, érdemes a koffeinérzékeny és szívbeteg egyéneknek a főzött, szűrt vagy instant kávét választani a presszókávé helyett. 

Nagyjából a nap mely részeire időzítsük a kávéfogyasztást?

A kávézást érdemes a délelőtti órákra időzíteni, nem éhgyomorra és nem túl forrón fogyasztani. Egészséges felnőtt emberek akár délután is kávézhatnak, de semmiképp sem a késő délutáni vagy esti órákban, mivel a koffeinhatás képes az alvási ciklust felborítani. Ilyen esetben több időre lesz szükség az elalváshoz. 

Kader D. Kahraman/pexels.com

Ha nem feketén isszuk, mivel ízesítsük, egészítsük ki, és miket kerüljünk?

Egészséges felnőttek a kávét édesíthetik cukorral vagy mézzel is. Ha mégsem szeretnénk hozzáadott cukrot a kávénkban, érdemes kipróbálni a laktózmentes tejet, hiszen annak édesebb az ízhatása, noha cukrot nem tartalmaz. Mivel a kávét általában tejjel fogyasztjuk, így a napi folyadékbevitelünket növeli és változatosabbá teszi. Ha rendszeresen kávézunk, fontos mértéket tartanunk, mivel a túl magas koffeinbevitel dehidratáló hatást eredményez. Így kávézás előtt és után is javasolt vizet inni, hogy megfelelően hidratáltak maradjunk a nap folyamán. 

Mikor válasszunk koffeinmentes kávét?

A koffeinre érzékeny egyéneknek ajánlott koffeinmentes kávét választani, mivel nem kell számolniuk a koffeinnel összefüggő, negatív egészségügyi hatásokkal. Várandósság esetén is javasolt koffeinmentes verziót választani, főleg a délutáni órákban. Ha ezt a fajta kávét fogyasztjuk, ilyenkor is érdemes több ivóvizet innunk. 

Mik azok az állapotok, betegségek, amelyek esetén mégis jobb mellőznünk a kávét?

A gyermekek és serdülők vonatkozásában nem áll rendelkezésünkre kellő tudományos információ a biztonságos napi koffeinadag meghatározásáról, így számukra a kávézás nem javasolt. Az antibiotikumok növelik a koffein felezési idejét, így kellemetlen tüneteket okozhat erős szívdobogás és alvászavarok kíséretében. Tehát antibiotikum kúra esetén megfontolandó a kávézás átmeneti kerülése. A koffein képes akadályozni a vas felszívódását, így vastartalmú étrend-kiegészítők alkalmazása esetén érdemes megfontolni a koffeintartalmú ételek és italok fogyasztását. 

Forrásjegyzék: 1, 2

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!