A menstruációs kehely az egyik legkiválóbb alternatív megoldás a tampon és az egészségügyi betét helyettesítésére, és szerencsére idehaza is egyre elterjedtebb. Ez már csak azért is jó hír, mert amellett, hogy költséghatékony, a környezetünket is kíméli. A használata rendkívül egyszerű, de a behelyezésén és az eltávolításán túl azt is tudnod kell, hogyan tisztíthatod ki megfelelően.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/4 Miért olyan fontos a menstruációs kehely tisztítása?
A menstruációs kelyhet akkor használhatod teljes biztonsággal, ha rendszeresen kitisztítod, de nem mindig csak szappannal és vízzel. Fontos, hogy időnként alapos hőkezelésnek is alávesd, mivel a magas hőmérséklet azokat a baktériumokat is megöli, amelyek teljesen rátapadtak.
Ha ezt a fontos lépést elhalasztod, a következő menstruáció alkalmával bizonyos baktériumok visszajuthatnak a szervezetedbe, és fertőzéseket okozhatnak. Ugyan eleinte furcsa lehet, hogy a menstruációs kelyhet a használt tamponnal és egészségügyi betéttel ellentétben nem a szemetesbe helyezed, hanem ki kell tisztítanod, de hamar hozzászokhatsz. Amellett, hogy hozzájárulsz a környezetvédelemhez, hamar rájössz majd, hogy ez is egy roppant egyszerű rutin, amit otthon és útközben is elvégezhetsz.
2/4 Így tisztíthatod a menstruációs kelyhet otthon
A menstruációd alatt mindössze annyit kell tenned, hogy a menstruációs kelyhet szappannal és vízzel átmosod a mosogatóban, mielőtt visszahelyeznéd a hüvelyedbe. Ha a menstruációd véget ért, az első dolgod az legyen, hogy forró vízbe helyezed.
Ehhez mindössze egy kisebb edényre van szükséged, amiben felforralsz néhány deciliter vizet, és körülbelül öt percre beledobod a menstruációs kelyhet. Fontos, hogy lehetőség szerint úgy tedd a vízbe, hogy teljesen ellepje, és semmiképpen ne érjen az edény széléhez, ezzel elkerülve, hogy megolvadjon.
Ha van mikrohullámú sütőd, abban is sterilizálhatod, méghozzá úgy, hogy beszerzel hozzá egy kifejezetten erre a célra készült sterilizáló poharat. Ebben 750W-on 5-6 percig érdemes melegítened. Még jobb, ha néhány csepp ecetet is teszel bele, mert így a vízkőlerakódást is elkerülheted.
A tisztítás során különösen fontos, hogy a menstruációs csésze tetején lévő kis lyukak megtisztuljanak, amihez bizonyos esetekben egy kis kefére is szükséged lehet. Az eszköz egyes tisztítópoharakhoz is jár, de egy tiszta, eddig még nem használt fogkefe is teljesen alkalmas erre a célra. Tisztítás után pedig már csak annyi a dolgod, hogy a menstruációs kelyhet egy kicsi, szöszmentes zsákba helyezed.
Mivel a menstruációs csésze akár 12 órán keresztül is a hüvelyedben maradhat, ritkán fordulhat elő, hogy útközben kell megtisztítanod. Ha mégis így történik, és nincs mosogató a közelben, vagy kényelmetlennek találod az öblítést egy nyilvános mosdóban, töröld át alaposan WC-papírral vagy speciális tisztítókendővel, mielőtt visszahelyeznéd a hüvelyedbe. Ha pedig éppen egy üzleti út vagy családi nyaralás alatt ér véget a menstruációd egy olyan szálláson, ahol nincs konyha, egy hordozható mini fertőtlenítődobozt is beszerezhetsz. Ehhez csak vízre és áramra van szükséged, és néhány percen belül el is távolítja az összes kórokozót. Alternatív megoldásként szóba jöhetnek még a fertőtlenítő szappanok és sprayk. Viszont amint újra lehetőséged lesz egy hőkezeléssel történő tisztításra, azt se hanyagold el.
Még akkor is, ha minden menstruáció után kitisztítod a menstruációs kelyhet, idővel elszíneződés jelentkezhet, ami viszont kellemetlen szagokhoz vezet. De ettől a problémától is gyorsan megszabadulhatsz. A következő edényben, forró vízben való tisztítás alkalmával adj hozzá a vízhez egy teáskanál szódabikarbónát vagy egy kevés ecetet, és ismét újszerű lesz. Ezt a módszert akár többször is bevetheted mindaddig, amíg majd idővel egy új menstruációs kelyhet vásárolsz.