Azt tanultuk gyerekként, hogy hazudni nem szép dolog, időnként mégis megtesszük. Ráadásul a kutatások szerint elég gyakran:átlagosan naponta kétszer állítunk valótlant. Nem sok ez egy kicsit?
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Hazudni emberi dolog…
Ha feltesszük magunknak a kérdést, hogy vajon tényleg mindig csak a színtiszta igazat mondjuk-e, magunk is meglepődünk a válaszon. A napi két hazugság mégis valahogy soknak tűnik, pedig Bella DePaulo pszichológus kutatása ezt a számot hozta ki. Ha megvizsgáljuk a hazugság természetét, rájövünk, hogy a fogalom sokrétű: az önámítás, az ártatlan füllentés, a dolgok kiszínezése, a torzítás, az igazság elhallgatása vagy a kegyes hazugság éppúgy ide tartozik, mint az előre kitervelt jól felépített félrevezetés vagy csalás. Így már kicsit felmenthetjük magunkat: nem vagyunk mi hazudósak, csak néha terelünk, szépítünk vagy a helyzet hozza úgy, hogy nem mondhatjuk el az igazat…
A további kutatások teljesebb képet adnak a hazugság természetéről. Egy 2010-ben publikált tanulmányban például Kim Serota és munkatársai 1000 kimondott hazugságról készítettek felmérést, és ismét ugyanazt az átlagot találták: 1,65 hazugságot hangzott el naponta a résztvevőktől. Feltűnt viszont egy kis érdekesség. A megkérdezettek 59,9 százaléka állította, hogy egyáltalán nem hazudott az elmúlt nap során. Az összes hazugság felét pedig a résztvevők mindössze 5,3 %-a hozta össze.
Vagyis a napi átlag két hazugság nem azt jelenti, hogy a legtöbb ember hazudós, hanem hogy van néhány nótórius hazudozó, akik felnyomják az átlagot, a többség viszont rendszerint őszinte. Mivel viszont egyetlen alkalommal kérdezték meg az embereket, messzemenő következtetéseket ebből a vizsgálatból sem lehetett levonni.
A cikk folytatódik, lapozz!