A megfelelő lemezmegmunkálási technológia kiválasztása

A megfelelő lemezmegmunkálási technológia kiválasztása

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / A megfelelő lemezmegmunkálási technológia kiválasztása

Ipari körülmények között számtalan módszert alkalmaznak annak érdekében, hogy a kiválasztott alkatrész elnyerje a kívánt formáját. A lemezmegmunkálás több iparágban is jelen van, a folyamat során több tényezőre is figyelni kell. Természetesen mindig a biztonság az elsődleges szempont, de a végeredmény minősége is meghatározó. (x)

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

Milyen eljárások vannak?

A Jura-Plussz a hidegalakítás során többféle módszert is alkalmaz. Természetesen több tényező is befolyásolja, hogy végül melyik lesz az ideális. Oda kell figyelni az alapanyagra, a kívánt végeredményre és a rendelkezésre álló eszközökre.

Az egyik leggyakoribb folyamat a hajlítás. A hajlító műveletek során az anyagban a folyási határértéket meghaladó feszültségek ébrednek, ami miatt képlékeny alakváltozás következik be. A lemez az erőhatás megszűnése után, némi rugalmas deformációtól eltekintve megtartja a hajlított alakját.

Itt a legnagyobb kihívást a visszarugózás mértékének a kiszámítása jelenti, illetve az sem mindegy, hogy milyen hajlítási eljárást használunk. Sokszor elég egy egyszerű eszköz, de bonyolultabb formák eléréséhez már komolyabb gépeket kell használni. A balesetek elkerülése érdekében komoly védőfelszerelésre és alapos előkészületekre van szükség.

A hajlítás után a mélyhúzás az, amit még gyakran alkalmaznak. Ez egy olyan képlékeny alakító eljárás, amely során a sík lemezt egy mechanikus bélyeg segítségével sugárirányban egy ráncfogóval ellátott húzógyűrűbe, formázószerszámba húzzák. A folyamat során üreges testet állítanak elő, aminek speciális esete a hidromec eljárás, ahol a húzógyűrűt szabályozható nyomású folyadéktér fogja helyettesíteni.

Létezik nyújtva húzás, amit elsősorban karosszériaelemek gyártásánál alkalmaznak. A lemezt a peremei mentén befogják, majd bélyeggel nyújtják. A hullámosításnál a felület kialakítása forgó, alakos hengerek között vagy profilos szerszámmal történik. 

A klasszikus kovácsolás sem maradhat ki

A lemezmegmunkálási technológiákhoz tartozik a kovácsolás is. Az anyagot meleg állapotban, két szerszám alakító felülete között, ütésekkel vagy nyomóerővel alakítják. Az első a hengerlés, amikor forgó mozgással folyamatosított nyújtó kovácsolás történik. A munkadarab két ellentétes irányban forgó henger között halad át, a keresztmetszete csökken, hosszúsága pedig növekszik.

Vágás, darabolás és lyukasztás

Ezek a módszerek már az anyag leválasztásával történő alakítások közé tartoznak. A vágás az a művelet, amelynek eredményeként a vágás vonalának egyik oldalán a vágott méret és tűrése, a vágott darab alakja és a vágott felület minősége meghatározott, azaz tervezhető.

Az említetteken kívül még ott vannak a fémkötések, mint a hegesztés, a forrasztás, a korcolás, a besajtolás és a toxolás. Fontos, hogy figyeljünk az egészségünkre, testi épségünkre munkavégzés közben, de ha nagy mennyiségben szeretnénk ezek közül bármelyiket végrehajtani, érdemes szakemberhez fordulni.

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!