Nem mindig tudjuk elkerülni a vitákat és azt sem, hogy olyankor kelljen párbeszédbe elegyednünk valakivel, amikor azt a legkevésbé sem kívánjuk. Hogyan kezeld a vitás helyzeteket főleg, ha egyébként is dühös vagy?
VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől
A megfelelő kommunikációra való áttérés kulcsfontosságú a sikeres vitazárás érdekében. Matt Abraham stratégiai kommunikáció oktató a Stanford Egyetemen, úgyhogy alaposan felkészült a témát illetően. Úgy gondolja, hogy a vita egyik fő oka az, hogy az emberek vádló nyelvezetet használnak a kommunikáció során és ez eszkalálódik el idővel akár komoly veszekedésig. Abraham úgy gondolja, vannak tipikus kifejezések, amiket ha rendszeresen használunk, borítékolhatjuk, hogy a legtöbb beszélgetésünk dühös végkimenetellel és sértődéssel fog járni.
Ezek az alábbiak:
- „Te mindig…”
- „Nem hiszem el, hogy…”
- „Ez azért van, mert te…”
- „Nem hallgatsz rám, pedig…”
- „Soha ne figyelsz, ezért…”
… és így tovább.
Abraham szerint azonban nem csak a hibáztató, vádló kommunikációt kell elfelejtetnünk, hanem a saját kommunikációnkat is teljesen új alapokra kell helyeznünk a siker érdekében, azaz a kapcsolódásra kell koncentrálnunk.
A lényeg az lenne, hogy be tudd mutatni a saját álláspontodat úgy, hogy az ne legyen sértő a másik számára – és ennek a kulcsa az, ha nem azt feltételezzük, hogy a másik biztosan támadólag lép majd fel.
Fontos, hogy ne használj durván érvelő nyelvezetet egy vitás helyzetben, hanem inkább arra koncentrálj, hogy a másiknak átadd: érted a véleményét és azt, miét érez így, de muszáj kiegészítened a saját meglátásaiddal annak érdekében, hogy haladni tudjatok. Tehát: ismerd el az álláspontját, véleményét még akkor is, ha nem értesz vele egyet, majd ezt követően tiszteletteljes módon fejtsd ki a saját meglátásaidat.
