Ha túl vagyunk az őszi túrákon, arborétum látogatásokon és kinti szabadidős elfoglaltságokon, érdemes utunkat egy-egy csodálatos magyarországi kastély felé terelni, hiszen hazánkban bőven van lehetőség arra, hogy a középkori fényűző felsőréteg életébe betekintést nyerjünk.
Kastélyokat nézegetni pedig nem csak azért jó, mert megismerhetjük az akkori népek és uralkodócsaládok pompás életét, hanem kiváló programlehetőségként szolgálnak akkor is, ha éppen az időjárás nem kedvez számunkra. Egy-egy esős, borongós napon bátran betérhetünk Magyarország kastélyainak egyikébe, hogy részesei legyünk a pazar berendezéseknek, a hatalmas termek szemét gyönyörködtető hatásának, és egy kicsit mi is királynak és királynőnek érezhessük magunkat. Még ha csak egy pár órára is.
Íme Magyarország legszebb kastélyai a teljesség igénye nélkül:
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Természetesen ezzel kezdjük meg a listát, hiszen a keszthelyi grandiózus építmény csodálatos látványt tár elénk. A 18. században megépülő kastélyban rengeteg érdekes dolgot megismerhetünk, például azt, hogy hogyan élt az akkori főúri család. Ne hagyjuk ki a kastély könyvtárát, a Helikont, mely 80 ezer kötetes gyűjteményével egyedülállónak számít Európában. Ha jó az idő, irány a pálmaház és angolkert, mely körülöleli az épületet, ahol megannyi természeti csoda részesei lehetünk pl. itt található Európa legnagyobb hibiszkuszgyűjteménye.
Fertődön láthatjuk az Esterházyak kastélyát, mely Esterházy Miklós törekvéseinek köszönhető. A „szerény” épületegyüttesben lovarda, operaház, bábszínház és 126 szoba található, kint pedig számos szökőkút, csodás kis sétány és bámulatos látkép testesíti meg a barokk-rokokó kor pompázatos stílusát. Tudtad, hogy a kastélyban az uralkodók élete során számos híres ember is megfordult pl. Joseph Haydn és Goethe?
Nem kell a fővárostól messzire menjünk, hogy csodálatos várat láthassunk, hiszen Székesfehérváron van a Bory-vár, mely már első ránézésre is olyan hangulatos, gyönyörű és meghitt környezetet teremt, amibe minden porcikánk bekívánkozik. A várat Bory Jenő építészmérnök és szobrász építette, és egyébként máig a neves mester leszármazottainak tulajdonában van. Szobor- és képkiállítás, csodálatos építészeti elemek, részletgazdag formák, kupolák, korlátok és lépcsők testesítik meg a kor eleganciáját és fényűzését.
Nem maradhat le a listáról a gödöllői építmény sem, mely Magyarország legnagyobb, barokk stílusú kastélyának számít. Az 1740-ben épült vár Mária Terézia és Grassalkovich Antal törekvéseinek köszönhető, akik csodás királyi rezidenciává alakíttatták. A várban számos állandó és időszakos kiállítás megtekinthető, de romantikus stílusú előkertje, és 1998-ban természetvédelmi területté nyilvánított Felső parkja is igen figyelemre méltó, és ne felejtsük Erzsébet királyné Fénykertjét, mely ma több százezer lámpával és fényszoborral várja az oda látogatókat.
24 hektáros területtel és felújított épületeivel vár minden érdeklődőt a Nádasdy-kastély, Magyarország legszebb neogótikus vára. A Tudor-stílusú kastélyt Nádasdy Ferenc és felesége építtette 1873 és 1876 között. A kastélyban az akkori korszak legmodernebb technikai eszközei épültek meg, így vált a 19. század végére a Nádasdy-kastély a család életének központjává és művészeti gyűjteményeik lelőhelyévé. Érdemes gyönyörű kertjét is megcsodálni, ahol egykor lovarda, gyümölcsöskert, pálmaház, templom és hatalmas hársak, bükkösök és nyárfák álltak.
Az Edelényben található L’Huillier-Coburg-kastély hazánk egyik legnagyobb vára, a barokk építészeti stílus kiemelkedő gyöngyszeme. 12 hektáros gondozott parkjával és 2012-2014-ben felújított pompás belső terével vár minden érdeklődőt Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében. A kastélyban található Magyarország legnagyobb egybefüggő rokokó stílusú falképsorozata is. Az impozáns várban és területén megtekinthetjük a kor stílusos elemeit, például a Forgách Ludmilla grófnő által építtetett kápolnát.
Az 1700-as évek közepén épült az egyik legismertebb barokk műemlék, a Rudnyánszky-kastély, mely Budapesten a 22. kerületben található. A fővárosiak csak Nagytétényi kastélymúzeumként emlegetik a Rudnyánszky József báró megbízásából építtetett remekművet, mely iparművészeti kiállítása által számos hazai és külföldi értékes emléknek ad otthont impozáns tárgyaival, szőnyegeivel, régi kályháival stb. Érdemes vetni rá több pillantást is, hiszen a kastély római maradványokat és gótikus elemeket egyaránt magába foglal.