Az érzelmi intelligencia kulcsfontosságú a harmonikus és tartós kapcsolatokban (is), hiszen a magas EQ-val rendelkező emberek képesek felismerni és kezelni saját és mások érzelmeit, ami elengedhetetlen a sikeres párkapcsolatokhoz.
Ebből pedig az is adódik, hogy van néhány dolog, amit garantáltan nem engednek meg maguknak azok, akiknek kellően fejlett az érzelmi intelligenciájuk!
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/6 Nem érvénytelenítik a párjuk érzéseit
Az érzelmi intelligencia egyik alapja az empátia, a beleérző képesség. Az érzelmileg intelligens emberek soha, semmilyen körülmények mellett nem hagyják figyelmen kívül párjuk érzéseit. Ha kifejezed az érzéseidet, beszélsz az érzelmeidről, nem próbálja meg elviccelni, elbagatellizálni őket, főleg nem hagyja figyelmen kívül azt, amit mondasz és érzel.
Az érzelmileg intelligens emberek nem versenyeznek a párkapcsolatukban. Nem tartják számon a párjuk hibáit vagy az általuk tett gesztusokat, hogy később „visszavágjanak” egy másik, hasonló helyzetben. Szóval nagyon távol áll tőlük a kicsinyeskedés és a bosszú. Ehelyett arra törekednek, hogy a kapcsolatot egyensúlyban tartsák, mégpedig úgy, hogy mindkét fél szívből tudjon adni és kapni.
Senki sem tökéletes, és az érzelmileg intelligens emberek ezt pontosan tudják. Nem várják el sem maguktól, sem a partnerüktől, hogy hibátlanok legyenek, éppen ellenkezőleg: elfogadják, hogy mindenki hibázik, és ezek a hibák a tanulás és növekedés részét képezik.
Türelmesek és megértőek akkor, ha valami rosszul sült el és sosem érzed azt mellettük, hogy szégyenkezned kellene, csak azért, mert önmagadat adod.
Mindenki követ el hibákat, de az érzelmileg intelligens emberek vállalják a felelősséget tetteikért. Ha hibáznak, őszintén bocsánatot kérnek és törekednek arra, hogy még egyszer ne fordulhasson elő az adott szituáció. Számukra a valódi bocsánatkérés nemcsak szavakból áll, hanem tettekből is, amelyek egyúttal bizonyítják a változási szándékot. Az őszinteség és a felelősségvállalás erősíti a kapcsolatot és ezzel tökéletesen tisztában vannak a magas EQ-val bíró emberek.
Az érzelmileg intelligens emberek tudják, mennyire fontos megőrizni saját identitásukat a párkapcsolatban. Nem veszítik el önmagukat, továbbra is űzik a hobbijukat és megtartják barátaikat, egyszóval nem függnek teljesen a partnerüktől. Az önálló fejlődés és a saját érdeklődési körök fenntartása segít megőrizni a kapcsolat egészséges egyensúlyát és azt is, hogy mindkét fél új célokat tűzzön ki és érjen el.
6/6 Hogyan fejlesztheted az érzelmi intelligenciádat?
Míg egyes emberek természetüknél, neveltetésüknél fogva érzelmileg intelligensebbek, az EQ olyan készség, amelyet bárki fejleszthet. Ennek ellenére az érzelmi intelligencia finomítása nem egyik napról a másikra történik, de minden kis lépés közelebb visz a harmonikusabb kapcsolatokhoz. Gyakorold az empátiát, figyelj a másik érzéseire, beszélgess vele minél többet és dolgozz önmagadon is!
Az érzelmi intelligencia olyasvalami, ami távolról sem „csak” a magánéletedet teszi sínekre: segít elmélyíteni és megerősíteni a kapcsolataidat, hosszú távon boldogabbá tesz és a munkádban, szakmai előrejutásodban is támogat.