Gondolj az utolsó olyan rémálmodra, ami annyira ijesztő volt, hogy felkeltett. Mit láttál, éreztél és gondoltál? Gyorsan túltetted magad rajta? Vagy egész nap ezen járt az eszed? Az Oregon State University kutatása megállapította, hogy azok az emberek, akik magányosnak érzik magukat, nagyobb valószínűséggel élnek át rémálmokat, ami a stressz következménye is lehet. A stressz, amelyet fokozott gondolkodás és túlzott izgalom is súlyosbíthat, rémálmok áradatát okozhat, ezért megkértük a mentális egészségügyi szakembereket, hogy magyarázzák el, miért lehet ez így, és hogyan lehet leküzdeni a magány érzését, hogy jobban tudjunk pihenni.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/9 Mi is valójában a magány?
A klinikai pszichológus, dr. Vanessa Kennedy szerint a magány több annál, mint aminek elsőre tűnik. „A magány egy zavaró érzés, amely izolációt vagy a kapcsolatok hiányát, bizalmatlanságot jelent” – magyarázza. Sokféle formában megnyilvánulhat, kezdve a jelentős kapcsolatok hiányától, a stresszes helyzetekben érzett támogatás hiányáig, egészen a másokkal való kapcsolódástól való félelemig. „Bár a magány időnként gyakori, az a tartós magány, ami befolyásolja a hangulatodat vagy az életed minőségét, figyelmet igényel a probléma kezelése érdekében.” Az egyik jel, amire figyelni kell, a problémás alvás, különösen, ha rémálmokkal végződik.
A klinikai pszichológus, dr. Meghan Marcum szerint a rémálmok akkor fordulnak elő, amikor tudatos agyunk le van kapcsolva, de a tudatalattink még mindig reagál a körülöttünk lévő világra. „A kutatások azt mutatják, hogy a rémálmok gyakran a REM alvás során, vagyis az alvás mélyebb szakaszaiban jelentkeznek, amikor a tudatalatti aktív” – mondja. Ha a környezeti tényezők, mint a stressz, szorongás vagy traumás élmények, fokozódnak, az alvásunk gyorsan tükrözi ezeket az érzéseket.
A statisztikák szerint a nők különösen hajlamosak a stressz és szorongás által okozott rémálmokra, magyarázza dr. Kennedy. Lehet, hogy a férfiak és nők közötti szocializációs különbségek miatt a nők gyakrabban tapasztalnak rémálmokat, mint a férfiak.
A legtöbben normális mennyiségű stresszt és szorongást viselünk el a mindennapjaink során, de amikor ezeket a krónikus magányban élő emberek élik meg, gyakran nincsenek, akire támaszkodhatnának. „A magány és a rémálmok közötti kapcsolat talán összefügg azzal, hogy az elménk félelmekkel és szorongásokkal pörög, anélkül, hogy szociális támogatást kapnánk, ami megnyugtatna minket” – mondja dr. Kennedy. Ráadásul azok, akik magányosnak érzik magukat, nagyobb kockázatnak vannak kitéve a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri betegségek és egyéb egészségügyi problémák kialakulásában, amelyek a stressz hatására súlyosbodhatnak.
A magányt kétféleképpen is kategorizálhatjuk: társadalmi magány és érzelmi magány. „A társadalmi magány az a helyzet, amikor nincs szociális interakció vagy kapcsolatok, és hasonló az izolációhoz vagy a szociális interakcióból való visszahúzódáshoz” – mondja dr. Kennedy. „Az érzelmi magány az az érzés, amikor úgy érezzük, hogy nem vagyunk érzelmileg közel másokhoz, vagy nem értik meg minket.” Nem csupán a kapcsolatok hiánya vezethet magányhoz, hanem az a hit is, hogy senki sem képes megérteni minket. Ha egyszer úgy érezzük, hogy nem értenek meg minket, elkülöníthetjük magunkat, mint egyfajta védekezési forma.
Nincs egyetlen, mindenki számára megfelelő megoldás a magány leküzdésére, és a folyamat nem oldható meg egy nap alatt, de vannak módok arra, hogy jobban érezzük magunkat a körülöttünk lévő világgal.
Dr. Marcum azt ajánlja, hogy csinálj naponta valamilyen szabadtéri tevékenységeket. „Egyszerű feladatok, mint például kutyasétáltatás vagy parkba járás, lehetőséget adnak a társas kapcsolatokra és csökkenthetik a magány érzését.” Nem szükséges beszélgetni, ha egyszerűen csak kimegyünk és más emberek között tartózkodunk, máris jobban érezhetjük magunkat.
A közösségi rendezvények az egyik legkönnyebb módjai a kapcsolatok kialakításának, különösen, ha új embereket szeretnél megismerni. „A önkéntesség és a csoportos órák vagy csapatsportokban való részvétel más módjai annak, hogy kapcsolatba lépj és értelmes beszélgetéseket folytass” – mondja dr. Marcum. Figyelj a helyi közösségi eseményekre, és vegyél részt rajtuk!
Néha a legegyszerűbb módja a magány enyhítésének az, ha emlékszel rá, hogy nem vagy egyedül. A támogató csoportok jó megoldást jelenthetnek erre dr. Kennedy szerint. „Sokféle támogató csoport létezik a traumát megélt személyek, az addikcióval küzdő családtagok, a depresszióval küzdő egyének és a veszteség után gyászolók támogatására.”
Az, ha hetente egyszer felhívsz egy szeretett személyt, segíthet elmélyíteni a kapcsolatot, különösen, ha az személyes találkozók nem a te stílusod, vagy a szeretett személyek messze élnek.
Sokkal könnyebb mondani, mint megtenni, de a terápia segíthet a probléma gyökerének feltárásában. „A magány gyökereinek meghatározása segíthet abban, hogy dolgozz rajtuk és stratégiákat találj a javításukra” – mondja dr. Kennedy.