Egy anya elmondja, miért kellene lustábbnak lenniük a szülőknek 

Egy anya elmondja, miért kellene lustábbnak lenniük a szülőknek 

Címlap / Életmód / Család / Egy anya elmondja, miért kellene lustábbnak lenniük a szülőknek 

A modern szülők gyakran úgy érzik, hogy állandóan a maximumot kell nyújtaniuk. Futnak a gyerekek után, intézik helyettük az ügyes-bajos dolgokat, legyen szó a házi feladatról vagy a tízórai készítéséről.

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

De vajon tényleg ezzel segítünk a gyerekeknek vagy éppen magunknak? Mert azért tegyük hozzá: e mögött a megfelelési kényszer mögött igen gyakran saját elképzeléseink állnak, nem pedig gyermekeink valós igényei.
Leah Ova, egy San Franciscó-i tartalomkészítő és háromgyermekes anya szerint itt az ideje, hogy a szülők egy kicsit lazábbak legyenek. Elvei szerint nem is annyira lustaságról van szó, hanem arról, hogy hagyjuk gyermekeinket függetlenedni, ami hosszú távon nekik is és nekünk is jobb lesz.

„Minden kis lépést megteszünk gyermekeink helyett, ezzel pedig megakadályozzuk, hogy megtanuljanak egyedül boldogulni”

– vallja Leah.

Az egyik barátjának látogatása nyitotta fel a szemét igazán. A barát, aki Spanyolországból érkezett hozzájuk, ledöbbent azon, hogy Leah gyerekei mennyire önállóak. „Elmennek maguknak egy kis uzsonnáért, megcsinálják a saját reggelijüket, miközben én nyugodtan megiszom a kávémat” – emlékszik vissza Leah. A barátja nem értette, hogyan lehetséges ez, hiszen az ő gyerekei szinte mindenhez segítséget kérnek.

Miért érdemes lazább szülővé válni?

Leah tanácsa egyszerű: „Csak legyél egy kicsit lustább!” Szerinte sok szülő túlzásba viszi a gondoskodást, amivel végső soron nemcsak magát, de a gyermekeit is hátráltatja. „Ha mindent mi csinálunk meg helyettük, hogyan tanulnának meg önállóan élni?” – teszi fel a kérdést. És valóban: számos tanulmány alátámasztja, hogy a túlzott szülői segítség akadályozhatja a gyermekek fejlődését.

Mariana Brussoni fejlődéspszichológus szerint a gyerekeknek szükségük van arra, hogy maguk oldjanak meg problémákat, mert ez fejleszti a kognitív képességeiket, az önbizalmukat és az érzelmi rugalmasságukat. „Amikor a gyerekek megtanulják, hogy képesek valamit egyedül megcsinálni, akkor fejlődik az agyuk és még az önbizalmuk, az önmagukba vetett hitük is” – mondja Brussoni. Ez lehet olyan egyszerű dolog is, mint a szakkör befizetése vagy egyedül menni az iskolába. Hosszú távon ezek a lépések nagy különbséget jelentenek.

humanmade/istockphoto.com

Túl sok segítség egyenlő kevesebb függetlenség?

Leah tudja, hogy más a nevelési stílusa, mint amit sok szülő manapság követ. „Olyan gyerekeket látok magam körül, akik megdöbbennek, ha azt mondom nekik, hogy maguknak kell felvágni az almájukat. Pedig tízévesek!” És itt a lényeg: nem feltétlenül arról van szó, hogy Leah elmondását követve lusták legyünk, hanem hogy egyszerűen bízzunk a gyerekek képességeiben és engedjük, hogy önállóak legyenek. Fontos, hogy képességeikhez mérten feladatokat bízzunk rájuk, ezzel segítve fejlődésüket és önellátási képességeiket.

Egyre több szakértő mondja, hogy a „helikopter szülői” módszer, amikor mindent a gyerekek helyett csinálunk, valójában egyáltalán nem segít, hiába szeretnénk ezt gondolni róla. A túlgondoskodás nem csupán a függetlenségüket, hanem a mentális egészségüket is károsíthatja a gyerekeknek, egyszóval tényleg többet ártunk nekik, mint amennyit használunk.

„A szorongás és a depresszió egyre gyakoribb a tinédzserek körében és a szakértők szerint ennek részben az az oka, hogy nem engedjük őket önállóan tevékenykedni, kibontakozni”

– állítja Brussoni.

Hogyan is válthatnának önálló felnőtté, ha nem természetes számukra, hogy összeszedik a szennyesüket, bepakolnak a táskájukba, bedobják a tízórait vagy éppen tömegközlekedéssel mennek edzeni? Amikor a gyerekek megtapasztalják, hogy képesek valamit egyedül megcsinálni, automatikusan jobban fogják érezni magukat a bőrükben.

Ha magadra ismertél és szeretnél változtatni, nem lesz könnyű dolgod, hiszen eddig is a legjobbat akartad gyermekednek. Ezért ne is várd el magadtól, hogy egyik napról a másikra mindent rá tudsz majd hagyni a gyermekedre – ez neki is túl meredek lenne! Kezdd apró dolgokkal és hagyd, hogy a gyermeked próbálkozzon, és ne ijedj meg, ha hibázik. A hibák is a tanulás részét képezik.

Az elején valószínűleg nem lesz minden tökéletes. Lehet, hogy a szendvics nem lesz olyan szépen megcsinálva, mint ahogy te készítenéd, de ez teljesen rendben van. A lényeg az, hogy a gyerekek próbálkoznak és tanulnak, ha hagyjuk!

Nyitókép: RossHelen/istockphoto.com

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!