Leukémiát is okozhat, ha nem találkozik a kisgyermek baktériumokkal

Leukémiát is okozhat, ha nem találkozik a kisgyermek baktériumokkal

Címlap / Életmód / Egészség / Leukémiát is okozhat, ha nem találkozik a kisgyermek baktériumokkal

Egy friss kutatás elég ijesztő eredményeket publikált: kiderült, hogy azoknak a gyerekeknek, akik nem találkoznak elegendő baktériummal, nagyobb lehet az esélyük a gyerekkori leukémia kialakulására. Ez megint alátámasztja azt, hogy nem szabad a gyerekeket túl steril környezetben felnevelni – közhelynek hangozhat, de mindenki játszott koszban és sárban gyerekkorában, ez pedig csak az immunrendszere megfelelő fejlődését okozta.

Biztosan mindenki találkozott már olyan felnőttel, aki a gyerekét védő-óvó anyukának fennhangon mondja, hogy amikor ő kicsi volt, koszt evett, gilisztát nyalogatott, virágot reggelizett, és mégis megérte a felnőttkort – most egy friss tanulmány szerint könnyen lehet, hogy az ilyen idegesítő személyiségtípusoknak van igazuk, legalább is egy nagyon gyakori gyerekkori ráktípus esetében előfordulhat.

A Nature Reviews Cancer tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a túlzottan baktériumoktól és más kórokozóktól steril környezet az úgynevezett akut limfoblasztikus leukémia megjelenését idézi elő (persze nem minden esetben, de nagyobb eséllyel). Ez a leggyakoribb gyerekeknél előforduló rákféle. A tanulmány szerint a folyamat két lépésben megy végbe, az első genetikai lépcső pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy a második kialakuljon – ezért nincs minden steril baba veszélyben.

Ez az első lépcső ugyanis egy adott genetikai mutáció, ami hajlamossá teszi a gyereket az akut limfoblasztikus leukémia kialakulására: ha nincs meg ez a mutáció, akkor mindegy, milyen a környezet, ez a ráktípus nem tud kialakulni.

Azoknál a gyerekeknél azonban, akik ezt a genetikai mutációt megöröklik, eljöhet a második fázis, ami viszont végzetes lehet, ha a szülő nem figyel eléggé.

A kutatás azt mutatta ki, hogy azok a gyerekek, akik egyéves korukig bezárólag nagyon steril környezetben éltek, és nem nagyon érintkeztek más, kevésbé steril gyerekekkel, az első év után pedig kicsit „kalandosabb”, koszosabb életet éltek, nagyobb eséllyel kaptak akut limfoblasztikus leukémiát, mint azok a társaik, akik már az első évben találkoztak olyan baktériumokkal és más kórokozókkal, amelyek megtornáztatták az immunrendszerüket.

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»