A légzés az élet alapvető feltétele, közben észre sem vesszük a létezését. Pedig a tudatos légzés számos módon kihat az életminőségre és élettani előnyökkel is bír: erősíti az immunrendszert, szorongás csökkentő és még az alvást is pihentetőbbé teszi. Az utóbbi időben a nyugati orvostudomány is foglalkozni kezdett a különféle légzéstechnikákkal, ugyanis bebizonyosodott, hogy már napi néhány perc irányított légzés képes oldani a feszültséget, egyes betegségek tüneteit pedig enyhíti. Nézzük, hogyan segíthetünk magunknak a koncentrált, tudatos légzés segítségével a legfontosabb élethelyzetekben!
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 Stressznél
Amikor izgatottak vagyunk, aggódunk, a légzésünk jellemzően gyors és felületes, ez pedig tovább növeli a stresszes állapotot. Tudatosan kezdjünk ilyenkor lassan és mélyen lélegezni, minél kevesebb légzésszámot elérve percenként. Figyeljünk rá, hogy ne erőltessünk semmit, koncentráljunk a kilégzésre, így a belégzés ösztönösen történik. Pár perc múlva érezni fogjuk a gyakorlat nyugtató hatását.
Ha beszédet kell tartanunk vagy vizsgázunk, ez a gyakorlat segíthet. Vonuljunk félre, ahol egyedül lehetünk és kezdjünk be és kilélegezni erőteljesen, kilégzéskor „ha” hangot kiadva. 3-5 percig végezzük a légzőgyakorlatot, percenként körülbelül húsz légzést számolhatunk. A gyakorlat után térjünk vissza nyugodt légzésünkhöz és kihívást jelentő feladatunkhoz. (Magas vérnyomással küzdők ne végezzék a gyakorlatot!)
A jógában is alkalmazott váltott orrlyukú légzéstechnika egyszerű: egy ujjal bezárjuk a jobb orrlyukat és a balon belélegzünk hosszan, majd a jobbon ki (ekkor a másik oldalt zárjuk el) Ezt ismételjük néhány percen át, majd fordítsuk meg az irányt, ellenkezőleg is végezzük el a légzést. Tapasztalni fogjuk, hogy az egyik oldalon kicsit nehezebben áramlik a levegő, ez természetes. A náthás, bedugult orral csodát tesz, ezt tapasztalatból tudom, de harmonizáló hatása is van, nyugtat, frissít.
Hasonló elvet követünk, mint az előző légzésnél, csak itt most kizárólag a bal orrlyukon át lélegzünk ki és be néhány percen át. A jobb orrlyukas légzés épp ellenkező hatással bír: élénkít, segíti a koncentrálást. A kettő váltogatását pedig már ismerjük, ekkor válik harmonizáló légzéssé a gyakorlat.
Mivel fekvő pózban vagyunk, ilyenkor kipróbálhatjuk a hasi légzést. Az egyik kezünk legyen a mellkason, a másik a hason. Orron át lélegzünk, belégzésnél a has tágul, kilégzésnél a köldök közelít a gerinchez. 2 másodperc kilégzés és ugyanennyi belégzés követi egymást. Ne erőltessük, ne nyomjuk ki a hasat, próbáljuk lazán, természetesen végezni, ez a technika kis gyakorlást igényel. A légzőgyakorlat csökkenti a pulzusszámot és vérnyomást, pozitívan hat mentális állapotunkra, így az alvás is könnyebben megy majd.