Mindig is szerencsésnek éreztem magamat, hogy ilyen csodás helyen lakom. Hát ki ne lenne boldog, ha ilyen bámulatos tanösvények veszik körbe lépten-nyomon?
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/6 Pintér-hegyi tanösvény, Zirc
Zircről indul a Pintér-hegyi tanösvény, amin egyúttal az Országos Kék is keresztülhalad, úgyhogy látnivalóban garantáltan nincs hiány a környéken. A tanösvényt kísérő táblák segítségével részletes kép nyílik a Bakony állat-, növény-, valamint kőzetvilágára, de nem csak ezért érdemes meglátogatni ezt a helyet.
Közvetlen közelségben találunk egy használaton kívüli márványbányát, egy forrást, de Zirc másik feléből indul az ország egyik legszebb vasútvonalaként számon tartott, a Cuha-szurdokot átszelő sínpálya is (ami egyúttal népszerű kirándulóhely).
Eplény neve már ismerős lehet a téli sportok szerelmeseinek, azonban a környéket nem csak a síszezonban érdemes felkeresni. Itt található a környék egyik különleges tanösvénye, amit elsősorban a hegycsúcson található, páratlan látképet biztosító kilátó és a mezítlábas ösvény miatt érdemes felkeresni.
Kicsiknek és nagyoknak szintén ideális választás: bár a terep meglehetősen meredek, két egymástól függetlenül bejárható útvonal képezi az alapját. Ezek együttesen 7700 métert tesznek ki.
Az Eperjes tanösvény Zirc közvetlen közelségében, Olaszfalu és Eplény között helyezkedik el. Ez a tanösvény sajnos nincs olyan jól kitáblázva, amennyire azt a hely jelentősége indokolná, de feltétlenül érdemes meglátogatni – ha van rá mód, hozzáértő vezetésével.
A könnyen bejárható terep rendkívül változatos formákban mutatja be a környék egyedülálló földtani értékeit. A mindössze 4,5 kilométeres tanösvény rendkívül változatos terepviszonyokkal rendelkező, védett terület.
3,9 km hosszan terül el Bánd és Szentgál mellett a Tiszafás tanösvény. A tájvédelmi területet kerítés védi, ezért a rendelkezésre bocsátott három kapu egyikén lehet bejutni. A tiszafásban hazánk egyetlen tiszafaerdejét tisztelhetjük – már csak ezért is megéri időt áldozni a bejárására.
A kihelyezett táblák pedig gondoskodnak róla, hogy több információnk legyen erről a különleges növényről. A túraútvonalat követve rendszeresen elénk tárul a környék, amit a hegytetőn levő kilátóból hosszasan megcsodálhatunk.
A veszprémi állatkert közvetlen szomszédságában található a Gulya-dombi tanösvény, amit könnyen elérhetnek a látogatók a Betekints-völgyből is, a Rovaniemi lépcsőt megmászva. A parkerdő a Bakony déli részéhez tartozik, tengerszint feletti magassága átlagosan 200 m.
A tanösvény induló- és végpontja is a parkoló, ezért egy kényelmes kört lehet megtenni a segítségével. A rövidebb útra vágyók a 2400 méteres, a hosszabb túrára áhítozók a 4800 méteres kört is választhatják. Ahogy az a Bakonyban már megszokott, itt is található egy kilátó: a parkerdőben a Gizella Királyné kilátó biztosít 360°-os körpanorámát a vidékre.
A Boroszlán tanösvény Bakonybéltől három kilométerre, Odvaskőtől indul. Ez a 7 kilométeres tanösvény 8 tájékoztató tábla segítségével mutatja be a festői Magas-Bakony különleges, természeti értékeit. Olyan látnivalókat érint, mint az Odvas-kői-barlang, a Kőris-hegy, valamint az Öreg-Szarvad-árok.
Ez a vidék éppen most a legszebb, amikor április végén, május elején virágzik a medvehagyma, ami hófehér virágtakaróba öltözteti a zöldellő bükkösök alját. Érdemes egyébként a környéken járva időt áldozni a közeli Hubertlaki-tóra is, az odavezető tanösvény szintén csodás, a végén pedig a „magyar gyilkos-tó” várja a látogatókat.