A lakásfelújítás nagy vállalkozás. Bár a tévéműsorokban könnyed szórakozásnak tüntetik fel a folyamatot, a valóságban ezek a projektek gyakran sokkal hosszabb ideig tartanak, és jóval több pénzbe kerülnek, mint ahogyan azt az emberek előre gondolják. Ennek ellenére ne hagyd, hogy ez eltántorítson attól, hogy otthonodat a saját ízlésedre formáld, csupán sok mindent érdemes átgondolni, mielőtt nekilátsz bárminek. Következzen 13 hiba, amit érdemes elkerülnöd, hogy nyugodtabb és gördülékenyebb legyen a felújítási folyamat!
VIDEO Így mosd ki helyesen a sminkes ecseteidet - egy héten legalább egyszer!
1/13 A lakásbiztosítás felülvizsgálatának elmulasztása
Mindig vizsgáld felül a lakásbiztosításod, mielőtt nagyobb felújítási projektbe kezdesz, és vedd fel a kapcsolatot a biztosítóddal, hogy ellenőrizd a fedezetet. Ha nem értesíted őket bizonyos felújításokról, az a biztosításod felmondásához vagy kárigények elutasításához vezethet. Fontos megérteni a különbséget a karbantartás, javítás és felújítás között. Attól függően, hogy melyik kategóriába esik a tervezett munka, előfordulhat, hogy már most is fedezetben vagy, de az is lehet, hogy kiegészítő biztosításra lesz szükséged.
2/13 A projekt méretének és költségének alábecslése
Könnyű belelkesedni egy projekt miatt és rögtön belekezdeni, de ez a lelkesedés gyorsan megbánássá válhat, ha nem vagy elég óvatos. „Ha nem világos számodra a lépések, a határidők vagy a szükséges költségek, állítsd le a projektet, és gondold újra” – mondja Courtney Klosterman, a Hippo lakásfelújítási szakértője. A projekt bonyolultságának reális megértése segít elkerülni, hogy kifogyj az erőforrásokból vagy más akadályokba ütközz a munka közben.
Ritkán zajlik egy lakásfelújítás probléma nélkül, ezért sok szakértő javasolja, hogy szánj plusz időt és pénzt ezek kezelésére. A váratlan problémák lehetnek például vízkárok, penész, kártevők, szerkezeti hibák, amelyek jelentősen hátráltathatják a projektet. Klosterman szerint különösen fontos ezekre a potenciális problémákra számítani, ha régebbi otthonban laksz, mivel itt nagyobb az esély, hogy valamilyen problémába ütközöl.
4/13 Engedélyek és ellenőrzések figyelmen kívül hagyása
Bármennyire is úgy gondolhatod, hogy az otthonod a tiéd, és azt csinálsz vele, amit akarsz, még mindig vannak szabályok, amelyeket be kell tartanod. Mielőtt bármilyen projektbe kezdenél, ami változtat az otthonod alaprajzán, gondold át, hogy szükséged lesz-e engedélyre vagy ellenőrzésre. Klosterman szerint engedélyekre lehet szükség például új ablakok beépítésekor vagy vízvezetékek és elektromos rendszerek átalakításakor.
Az anyagok és eszközök megspórolása rövid távon pénzt takaríthat meg, de hosszú távon komoly problémákat okozhat. Különösen kerülni kell az olcsóbb anyagokat és eszközöket, ha azok az otthonod biztonságát vagy minőségét veszélyeztetik – figyelmeztet Klosterman.
Ugyanígy a biztonsági előírások figyelmen kívül hagyása többféle módon is költséges lehet, testi sérüléseket, lakáskárokat vagy drága javításokat okozhat. Ha nem vagy biztos abban, milyen biztonsági protokollokat kell követni, konzultálj egy szakemberrel.
Sok felújítási anyag speciális kezelést igényel a kidobáskor. Ha ezt nem tartod be, súlyos bírságokat kaphatsz, és akár saját magad, mások vagy a környezet károsítását is kockáztathatod. Mindig kutass utána, hogyan kell eltávolítani a projekt során keletkező anyagokat.
8/13 A funkció háttérbe szorítása a dizájnnal szemben
Lehet, hogy az a kép, amit láttál az interneten, tökéletesen mutatna otthonodban, de néha fontosabb a funkció, mint az esztétika. A túlzott esztétikai fókusz később további javításokhoz és felújításokhoz vezethet.
9/13 A saját képességeid alábecslése a felújítás során
Míg túlbecsülni a saját képességeidet költséges lehet, az alábecsülésük is pénzkidobáshoz vezethet. Egyes feladatokat könnyen megtanulhatsz és elvégezhetsz magad is, nem szükséges minden munkát szakemberre bízni. „Oszd fel a projektet kisebb részekre” – javasolja Klosterman. „Azonosítsd, mely feladatokat tudod magabiztosan elvégezni, és melyek igényelnek speciális tudást.”
Ahogy a költségvetésedet, úgy az idődet is érdemes rugalmasan kezelni. Az idő alábecslése szintén többletköltségeket és frusztrációkat eredményezhet. Klosterman szerint fontos, hogy legyen idő és rugalmassági tartalékod az esetleges késésekre.
11/13 Szakember megbízása megfelelő kutatás nélkül
A nem megfelelő szakemberek alkalmazása gyenge minőségű munkát, késéseket, túlköltekezést és jogi bonyodalmakat okozhat – figyelmeztet Klosterman. Mielőtt szakembert bérelsz, kutasd fel a lehetséges jelölteket, és kérj ajánlásokat megbízható ismerősöktől és családtagoktól.
Az „inkább kétszer mérd le, mielőtt bármit csinálsz” mondás sok lakásfelújítási projektnél érvényes. A mérések elhamarkodása frusztráló pénzügyi veszteségekhez vezethet, amelyek visszavethetik a projektet. Mindig szánj időt arra, hogy kétszer ellenőrizd a méréseket, mielőtt bármit hivatalosan elkezdenél.
A több projekt egyszerre történő végrehajtása hibákhoz, erőforrások rossz kezeléséhez és a projekt általános minőségének romlásához vezethet – mondja Klosterman. Ehelyett inkább rangsorold a számodra legfontosabb projekteket, és állíts fel reális határidőket és költségvetéseket.
Ha odafigyelsz ezekre a dolgokra, biztosan sok bosszúságtól és kényelmetlenségtől kíméled meg magad a felújítás alatt. Így nyugodtabban élvezheted az átalakulást, és az eredmény is sokkal örömtelibb lesz.