Az élelmiszerek gyakran az érzelmeink megéléséhez is hozzájárulnak – jelenthetnek vigaszt, jutalmat, bűntudatot, vagy éppen egy kis nosztalgiát. A kutatók évek óta úgy tartják, hogy annak, amit eszünk, szerepe van abban, hogyan érezzük magunkat, mára pedig be is bizonyították, hogy mindaz, amit fogyasztunk, a gondolatainkra és a hangulatunkra is kihatással lehet. De vajon milyen élelmiszerek közül érdemes válogatnunk, ha rosszkedvűnek érezzük magunkat? A UCLA kutatói rengeteg tanulmányt tekintettel át arról, hogy különféle élelmiszerek hogyan hatnak az agyunkra, és megállapították, hogy egy kiegyensúlyozott étrend a rendszeres testmozgással együtt képes lehet legyőzni a mentális nehézségeket. Nem véletlen a mondás sem, hogy „az vagy, amit megeszel”. Egy egészséges étrendben sokféle élelmiszer helyet kaphat, de ha a cél az, hogy a legnehezebb napjainkon javítsunk a hangulatunkon, bizonyos élelmiszereket érdemes előtérbe helyeznünk.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/6 Quinoa
A quinoa egy fehérjedús, teljes kiőrlésű gabona. Különösen népszerű azok körében, akik a rizs és a tészta helyettesítésére vágynak, de gluténmentes vagy vegán étrendbe is remekül beilleszthető. A kutatások szerint a quinoában található flavonoidok jelentős antidepresszáns hatással bírnak. Ennek tudatában, és mert egyébként is egészséges, akár minden nap is bátran fogyaszd különféle formákban, túl a köreten például saláták részeként.
A lazac tele van omega-3 zsírsavakkal, amelyek bizonyítottan hangulatjavító hatással rendelkeznek. Létfontosságú szerepet töltenek be a testünk sejttermelésében, fényessé varázsolják a hajunkat és a bőrünket, közben pedig lelkileg is jobban érezhetjük magunkat tőle. Ennek ellenére hazánkban is a legtöbben még mindig kevés halat fogyasztanak. Bár nem a legolcsóbb élelmiszer, de konzerv formában is hatékony, ezért legalább hetente egyszer próbáld meg beilleszteni az étrendedbe.
A D-vitamin javítja a hangulatot és antidepresszáns tulajdonságokkal rendelkezik, a gomba pedig nagy mennyiséget tartalmaz belőle. Fő szerepe a triptofán szerotoninná történő átalakítása és szabályozása, amelynek a megfelelő mennyiségben való fenntartása segít kivédeni a depressziót és a szorongást. Hogy az ideális mennyiséget biztosítsd a szervezeted számára, a legjobb, ha változatosan táplálkozol, és a gomba mellett rendszeresen tejet, marhahúst, csirkemájat is fogyasztasz.
Az American Chemical Society egy korábbi vizsgálata szerint az étcsokoládénak rengeteg egészségügyi előnye van, beleértve az érzelmi stressz enyhítését azáltal, hogy emeli az endorfinszintet. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ülj le és egyél meg bármilyen nagy tábla étcsokoládét, de a legalább 70% kakaót tartalmazó változatokból nyugodtan fogyassz akár minden nap is egy-két kockával.
A probiotikumok a beleinkben élő baktériumok, amelyekről ismert, hogy segítik az emésztést, erősítik az immunrendszert és tisztítják a bélrendszerünket. Kulcsfontosságú szerepet játszanak a bél-agy tengely egészségében, nyugtatóan hatnak a szervezetre, és kifejezetten segítik az agresszió leküzdését. A működésüket leginkább fermentált élelmiszerekkel tudod támogatni, éppen ezért kefirt, savanyú káposztát, kimchit és joghurtot is érdemes rendszeresen fogyasztanod.
A C-vitaminban gazdag élelmiszerek fogyasztása nagyszerű módja annak, hogy antioxidánsokkal erősítsük az immunrendszerünket. Ez azért is fontos, mert az immunrendszer és az agy szorosan együttműködik, azok pedig, akik nincsenek jól fizikailag, gyakran érzik azt, hogy emiatt a depresszió is lesújt rájuk. Ráadásul a C-vitaminok a szervezetben található szabad gyökök eltávolításában is részt vesz, ezért az olyan élelmiszereknek, mint a brokkoli, a narancs, a kelkáposzta, az eper, a mangó és a kivi, rendszeresen ott a helye az étrendünkben.