A mosogatógép egy nagyszerű találmány, azonban nem mindenki engedheti meg magának, hogy a konyhája tartozéka legyen. Akár a helyhiány, technikai okok, vagy az anyagiak miatt nem fér most bele, hogy mosogatógéped legyen, ne csüggedj! A kézi mosogatás is lehet hatékony, gyors és egyszerű! Ha betartasz bizonyos tippeket, sokkal kevésbé lesz megterhelő ezentúl a piszkos edények tisztává varázsolása.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/7 Készítsd elő az edényeket a mosogatáshoz
Mielőtt mosogatni kezdenél, mindig vedd figyelembe, hány edényed van. Győződj meg róla, hogy van-e éppen időd mindet elmosogatni, így nem fogsz feleslegesen bosszankodni, ha nemsokára más dolgod van. Illetve gondolj arra is, hogy van-e olyan edény a mosogatnivalók között, amelyeket be kell áztatni a beleragadt étel miatt. Ezután vedd ki az összes edényt a mosogatóból, és válogasd ki mindegyiket a pultra típus szerint.
A gyors és egyszerű kézi mosogatáshoz néhány eszközre feltétlenül szükséged lesz. Ezek közé tartozik a mosogatószer, a szivacs, egy konyharuha és egy edénycsepegtető a szárításhoz. Szükség esetén jó, ha van még egy extra tiszta konyharuhád, amire ráteheted az edényeket, ha elfogy a hely az edénycsepegtetőn, illetve érdemes beszerezned egy mosogatókesztyűt is, hogy kényelmesebb legyen a mosogatás.
Először is töltsd fel a mosogatót meleg vízzel, és adj hozzá mosogatószert. Ha dupla mosogatótálcád van, akkor hagyd az egyiket üresen az edények elöblítéséhez. Ezután tegyél bele a vízzel teli mosogatóba annyi edényt, amennyit csak tudsz, de úgy, hogy az edények még szépen elmerüljenek. Ha csak egy mosogatótálcád van, annyi helyet feltétlenül hagyj, hogy kényelmesen el tudd majd öblíteni az edényeket.
Ezután jöhet is az edények elmosogatása. Tényleg jó ötlet, ha mosogatókesztyűt is használsz, hiszen így a bőröd és a körmeid is teljes biztonságban lehetnek, aligha kell tartanod például irritációtól. Persze segíthet az is, ha eleve kézkímélő mosogatószert veszel. Fogj egy szivacsot, tegyél rá egy kis mosogatószert, majd töröld át az edényeket a szivaccsal, amíg tiszták nem lesznek.
Ha dupla mosogatótálcád van, akkor öblögess el az edényeket meleg vízzel, miután alaposan áttörölted mindegyiket szivaccsal. Ha szimpla mosogatótálcád van, akkor minden edényt érdemes egyből az elmosogatásuk után el is öblítened, majd mehetnek az edénycsepegtetőre, vagy akár egyből el is törölgetheted mindegyiket egy tiszta konyharuhával.
A mosogatógép nagy előnye, hogy meg is szárítja az előnyöket, de kézi mosogatás esetén sem olyan rossz a helyzet. Ha egyből kell egy tányér vagy pohár, esetleg mindent szeretnél egyszerre elpakolni, akkor egy tiszta konyharuhával azonnal szárazra törölheted az összeset, vagy mehetnek a szekrénybe. Ugyanez igaz akkor is, ha szorít az idő, és éppen szükséged van az elmosogatott edényekre. Ha pedig ráérsz, akkor csak hagyd, hogy az edénycsepegtető megszáradjanak, majd ezután pakolj el.
Amit a kézi mosogatásnál még mindenképpen jegyezz meg, hogy nem jó ötlet a késeket a többi edénnyel együtt a mosogatótálcába tenned, hiszen könnyen megvághatod magad velük, még akkor is, ha gumikesztyű van rajtad. Ezt leszámítva nincs úgymond helyes sorrend, csak rajtad múlik, hogy először a tányérokat, a poharakat vagy az edényeket mosogatod el. Összességében tehát a kézi mosogatás is lehet egyszerre gyors és hatékony, csak mindig türelmesen állj neki, és kellő alapossággal mosogass el mindent.