Noha nők és férfiak körében egyaránt kialakulhatnak ezek a betegségek, előbbieket bizonyos egészségügyi problémák máshogy, és másfajta gyakorisággal érintenek. Cikkünkben eláruljuk, melyek azok a betegségek, amelyeket nőknél kifejezetten gyakran diagnosztizálnak.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 Szívproblémák
Csak az Amerikai Egyesült Államokban minden negyedik nő halálát szívelégtelenség okozza, és ez sajnos a világ más pontjain is komoly gondot okoz: az EU-ban például 2016 óta jelentős növekedés lépett fel a szívproblémákkal küzdők számában. Noha ezek a betegségek a férfiakat sem kímélik, a nők ugyanennyire ki vannak téve ennek a betegségnek.
Az elégtelenség, érelmeszesedés és későbbiekben egy infarktus kialakulásához számtalan tényező vezet: a kezeletlenül hagyott magas vérnyomás, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, valamint a zsíros étrend és a kevés mozgás egyaránt növelheti a szívbetegségek kockázatát.
A világ női népességének sajnos komoly részét érinti a mellrák jó- vagy rosszindulatú formája, amelynek kiváltó oka nagyon sokrétű lehet. Az életkor például nagy kockázatnövelő tényező, hiszen az emlőrák jelentős részét 50 éves kor felett diagnosztizálják, de 30 év felett egyre gyakoribbá válik a nők körében, ezért sosem lehet túl korán kezdeni az önvizsgálatot.
Pláne igaz ez akkor, ha örökletes mellrákról beszélünk: amennyiben a családodban volt olyan, aki küzdött vele, nálad is megnő a kockázata. De növelheti a kialakulási esélyeket a hormonális fogamzásgátló szedése, a késői terhesség, az alkoholfogyasztás és a dohányzás is.
Sokan nem tudják, mi a különbség a petefészek- és a méhnyakrák között, pedig mindkettőt gyakran diagnosztizálják, és nem csak idősebb korosztálynál! A méhnyakrák a méh alsó részében alakul ki, míg a petefészekrák a petevezetékekben jelenik meg elsőként.
Noha mindkét egészségügyi probléma hasonló tünetekkel és fájdalommal jár, addig a méhnyakrák furcsa folyást és szexuális együttlét közbeni fájdalmat is okoz. Sokszor a tünetek viszont olyannyira gyengék, hogy észre sem vesszük őket, ezért nem fordulunk orvoshoz. A megelőzésben viszont ezért jut óriási szerep az éves rákszűrésnek, kontrollnak!
Egy autoimmun-betegség során a tested sejtjei elkezdenek betolakodóként tekinteni az egészséges sejtekre, és támadni kezdi azt. Míg korábban szinte sosem, vagy csak elvétve hallottunk ilyen esetekről, addig az utóbbi években egyre több embernél diagnosztizálják, ám azt még a szakértők sem tudják, miért a nőknél gyakoribb.
Többféle autoimmun-betegség létezik, de a legtöbbre igaz, hogy kimerültséget, enyhe lázat, fájdalmat, bőrirritációt és szédülést okoz a kezdeti szakaszban. Ezek a tünetek önmagukban nem elég feltűnőek ahhoz, hogy az emberek orvoshoz forduljanak, pedig ezeket is nagy óvatossággal kellene kezelni!
Nem csak fizikai problémákat diagnosztizálnak nőknél, hiszen a mentális betegségek is komoly gondokat okoznak, valójában mindkét nemnél. A nők körében ezt sokszor a természetes hormonális változások okozzák, amelyek idősebb korban például a menopauza során bekövetkeznek, és ezek gyakran depressziót, szorongást okoznak.
De ugyancsak az történik például egy terhesség után! Sőt, a PMS (premenstruális szindróma) is képes ilyen tüneteket produkálni, így sokan a menstruáció időszakban válnak rendkívül elkeseredetté, kizárólag a hormonok miatt.