VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
A padlizsánkrém ezer arca
Attól függően, hogy a padlizsánkrém hol készül, több fajtát is megkülönböztethetünk belőle. Így az egyéni ízlés szerint eltérések mellett nagyobb csoportokról is beszélhetünk aszerint, hogy éppen milyen stílusban, melyik kultúra bevett szokásai szerint készítik:
- Baba ganoush – valószínűleg a legismertebb és leghíresebb verzió. Van benne padlizsán, hagyma, paradicsom, fokhagyma, citromlé, olívaolaj, petrezselyem, általában viszont nem tartalmaz tahinit.
- Melitzanosalata – a görög stílusú padlizsánkrém sajátossága, hogy fokhagyma helyett vöröshagyma kerül bele.
- Moutabal – ez a közel-keleti étel padlizsánból, fokhagymából, citromléből, olívaolajból és tahiniből, vagy néha joghurtból készül.
- Erdélyi vineta – vagyis padlizsánsaláta, ami neve ellenére többi társához hasonlóan krémes állagú.
Többfajta padlizsánból is készíthetsz isteni mártogatóst
Mint sok más zöldségből, padlizsánból is többféle létezik:
- Globe padlizsán – a legelterjedtebb, ezt a fajtát az egész világon széles körben használják.
- Olasz padlizsán – nagy és sötétlila, de kisebb, mint a Globe padlizsán.
- Japán padlizsán – a neve ellenére nem szigorúan ázsiai termék, szinte minden ázsiai boltban fellelhető. Világoslila, vékony és hosszabb, mint a hagyományos padlizsán.
- Rosa Bianca padlizsán – mind közül talán ez a padlizsán néz ki a legjobban, és az íze is remek.
- Thai padlizsán – úgy néz ki, mint egy mini görögdinnye, de ha nem távolítod el a magjait, elég keserű íze van, és ideális a curryhez.
- Fehér padlizsán – jól néz ki, és gyakorlatilag bármilyen padlizsános ételben remekül funkcionál.
Hogy kinek melyik a legízletesebb, az egyénfüggő, de egy igazán lágy padlizsánkrémhez talán az a legjobb döntés, ha japán vagy fehér padlizsánt választasz.
Hogyan süsd meg a padlizsánt a mártogatóshoz?
A lehető legjobb eredmény érdekében a padlizsánt grillen érdemes megsütni, hogy igazán jó füstös íze legyen. Ha most éppen nincs lehetőséged grillezni, csak tedd be a sütőbe. 210°C-ra előmelegített sütőben nagyjából 25-30 percig kell sütni. Ha a héja megfeketedik, már el is készült.
A cikk folytatódik, lapozz!