Már minden ételt tapadásmentes serpenyőben, vagy kuktában készítek – utóbbiban szoktam főzni a mennyei krémleveseket is.
Azt vettem észre, hogy a kuktában az ételek nem csak sokkal gyorsabban elkészülnek, hanem jóval ízletesebbek, aromásabbak is. Természetesen nekivághatsz a krémleves főzésnek hagyományos edényben is, de ha van kuktád, ideje elővenned!
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 Szilvakrémleves
A szilva mennyei alapanyag az őszi szezonban, és nem csak a befőttekhez, vagy a lekvárokhoz passzol jól. A sós ételekhez is kiváló: nem véletlenül készül a szilvából csípős csatni és savanyúság, de krémleveseket tekintve ugyancsak tökéletes választás.
Hozzávalók: 400 g magozott szilva, 4 dl víz, 5 dl növényi tej, ízlés szerint cukor, 1 csomag puncs pudingpor, fűszerek: fahéj, szegfűszeg, csillagánizs
Elkészítése: A forró vízbe dobd bele a fűszereket, majd tisztítsd meg a szilvát. Kockázd fel őket és add a lobogó vízhez. Főzd puhára, majd ízesítsd tovább cukorral, édesítőszerrel, esetleg kihűlés után mézzel. Sűrítéshez használhatsz növényi tejszínt, de a szilva krémleveshez nagyon jól passzol a puncspuding. Ebben az esetben a hideg tejben keverd el a pudingport, add hozzá a leveshez, habard be vele. Utolsó lépésként már csak le kell turmixolnod!
Tipp: egy csipetnyi citromsav felélénkíti a színeket.
Nem tartozik a kedvenc zöldségeim közé az édesburgonya, de a belőle készült krémleves már egészen más tészta. Öröm megfőzni és persze elfogyasztani is!
Hozzávalók: 1 kisebb vöröshagyma, 2 db közepes méretű édesburgonya, 1 db közepes méretű krumpli, 8 dl víz vagy alaplé
Elkészítése: Az édesburgonyát és a burgonyát is pucold meg, vágd közepes méretűre. A vöröshagymát aprítsd fel, majd kevés olajon, csipetnyi sóval párold meg. Add hozzá a burgonyákat, forgasd meg őket kicsit, végül engedd fel vízzel, vagy alaplével. Fedő alatt párold puhára! Miután elkészült, egyszerűen turmixold le – ha túl sűrűnek tűnik, nyugodtan adj hozzá egy kis vizet, vagy higított főzőtejszínt. Nagyon jól illik hozzá a pirított kesudió, de a chilis is.
A főtt, vagy sült gesztenye mennyei finomság az őszi szezonban, de nem csak magában érdemes nassolni: sós fogásokhoz a köret részeként, vagy akár töltelékként éppolyan jó választás, mint desszertekbe, vagy akár levesbe.
Hozzávalók: 1 marék mazsola, löttyintésnyi rum, 25 dkg főtt gesztenye, ízlés szerint cukor, 8 dl tej, vagy növényi tej, 1 csomag vaníliás (vagy tejszínes) pudingpor
Elkészítése: A mazsolát áztasd be a rumba és tedd félre. A tej egyik felében keverd el a vaníliás pudingport és a cukrot, a másik feléhez pedig add hozzá a villával összenyomkodott gesztenyéket.
A pudingos tejet kezdd el forralni, amikor már sűrűsödik, add hozzá a gesztenyés masszát is. Pár percig forrald, majd húzd le a tűzről és turmixold össze alaposan. Ízlés szerint hígíthatod még, de tálalás előtt semmiképpen se feledd el hozzáadni a krémes finomsághoz a leszűrt mazsolákat.
A legegyszerűbb krémlevesek hüvelyes zöldségekből készülnek: ennek oka a magas keményítőtartalom, amivel ezek a csodás alapanyagok rendelkeznek. Gyakorlatilag nem szükséges őket sűríteni, így még a kezdő szakácsoknak sem jelenthetnek kihívást.
Elkészítése: A sárgaborsót alaposan mosd meg, akár be is áztathatod néhány órára. Tedd fel főni vízben, vagy alaplében csipet sóval, és a fokhagymával, egy-két babérlevéllel, kurkumával. Miután teljesen szétfőtt, gondosan turmixold át (előtte persze vedd ki a babérleveleket). Sűrítened biztosan nem kell, de utólagosan hígíthatod – erre jó eséllyel szükség lesz akkor, ha a leves már egyszer kihűlt, és újramelegíted.
A sütőtök a legtipikusabb őszi alapanyagaink közé tartozik, így aztán nem ritka, hogy számos alternatívája létezik a belőle készült krémleveseknek. Egyaránt elkészíthető édes és sós változatban, de jól passzolnak hozzá a csípős ízek is, mint amilyen a chili, vagy éppen a gyömbér.
Hozzávalók: olaj, egy kisebb vöröshagyma, fél kg sütőtök kikapart belseje, 7 dl víz vagy alaplé, ízlés szerint további fűszerek, 1-2 dl főzőtejszín (opcionális)
Elkészítése: Kevés olajon dinszteld meg a hagymát, majd add hozzá a sütőtök kikapart húsát. Öntsd fel vízzel, vagy ha van kéznél, alaplével és egy kicsit főzd össze az ízeket. Ízlés szerint fűszerezd, sózd, majd botmixerrel pürésítsd. Tejszínnel, növényi tejszínnel krémesebbé teheted, de ha nem fogyasztasz ilyen alapanyagokat, akkor egy kisebb burgonya belefőzésével is tökéletesen besűrítheted, gazdagíthatod a levesedet.