A kutyatartás csodálatos élmény, de az első kutya kiválasztása nem mindig egyszerű feladat. A legjobb barát megtalálása izgalmas, ugyanakkor fontos, hogy olyan fajtát válassz, amely passzol az életstílusodhoz és tapasztalatodhoz.
Egyes fajták könnyedén alkalmazkodnak bármilyen környezethez, rugalmasak és egyszerűen kezelhetőek, mások több odafigyelést és jóval nagyobb tapasztalatot igényelnek. Ha most készülsz először kutyát tartani, érdemes lehet az alábbi fajtákat alaposan megfontolni vagy inkább elkerülni.
VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben
1/7 Akita
Az akiták nemzeti kincsnek számítanak Japánban, de nem mindenki életébe passzolnak bele. Ezeket a kutyákat eredetileg vadászatra tenyésztették, ezért gyakran agresszívek lehetnek más állatokkal szemben. Az akiták rendkívül hűségesek és védelmezők, de a hűségük elnyerése időbe telik. Tapasztalatlan gazdik számára nehéz lehet megfelelően nevelni őket, ráadásul hosszú, sűrű szőrzetük miatt folyamatos ápolást igényelnek.
A szibériai husky-k rendkívül energikusak és függetlenek, ezért ők is sok mozgást és mentális stimulációt igényelnek. Vastag bundájuk rendszeres gondozást követel és hajlamosak túlmelegedni, ezért egyre kevésbé ideális számukra a hazai klíma. Ezek a kutyák valódi művészek, ha szökésről van szó, képesek a legváratlanabb pillanatokban meglógni a gazdi elől. A huskyk gyakran hangosak, és függetlenségük miatt nehezen kezelhetőnek bizonyulnak az első tulajdonosok számára.
Bár a tacskók aprók, méretüket személyiségükkel kompenzálják. Eredetileg vadászkutyaként tenyésztették őket, ezért nehezen kontrollálhatók, ha valami érdekeset találnak vagy szagot fognak. Makacsságuk miatt nehezen nevelhetők és sokszor „elfelejtik”, mennyire kicsik, bátran keresik a kihívást sokkal nagyobb és erősebb kutyákkal szemben is. Ezenkívül hajlamosak lehetnek a gerincproblémákra, ezért különleges gondoskodást igényelnek, hogy elkerüljék a sérüléseket (pl. nem lépcsőzhetnek és ugorhatnak le magasabb dolgokról).
A border collie-k a legintelligensebb kutyafajták közé tartoznak, de épp emiatt rengeteg foglalkozást és mentális stimulációt igényelnek. Ez a fajta rendkívül energikus, naponta több órányi aktív mozgásra van szüksége, különben unatkozni kezd, ami pedig viselkedési problémákhoz, rágcsáláshoz, állandósuló ugatáshoz, stb. vezethet. Igénylik a teret is, ezért ha kis lakásban élsz, vagy nincs nagy udvarod, valószínűleg nem azt kapjátok egymástól, amit szeretnétek.
Imádnivalóan plüssszerű megjelenésükkel bárkit könnyen levesznek a lábukról, ám makacs és független természetük miatt nehéz őket nevelni. A csau-csauk gyakran birtoklóak, és hajlamosak a területüket védeni, ami miatt nem mindig jönnek ki jól más kutyákkal vagy az idegenekkel. A szocializáció és a megfelelő nevelés elengedhetetlen számukra, és jelentős ápolási igényeik is vannak, ami sok időt és türelmet követel.
A cane corso lenyűgöző megjelenésű, nagytestű és erős kutya – már csak ebből is adódik, hogy domináns természetű. Az őrzőkutya – bármennyire is bájos apróság a kezdetekben – olyan tapasztalt gazdit igényel, aki határozottan és magabiztosan tudja irányítani. Megfelelő nevelés és szocializáció hiányában a cane corso túlzottan védelmezővé válhat, agresszív lehet. Erejük és kitartásuk miatt ezek a kutyák nem ajánlottak kezdőknek, mert könnyen átvehetik az irányítást.
A rottweilerek hatalmas, izmos kutyák, akik szintén kiváló őrző-védő ebek lehetnek, de csakis tapasztalt kezekben. Ezek a sokszor szelíd óriásokként ismert állatok erős akaratuk miatt szigorú nevelést és szocializációt igényelnek. A rottweilerek könnyen elriaszthatják azokat, akik nem biztosak a kutyanevelésben, mivel igen komoly kihívást jelenthet az irányításuk. A fajtajellegek közé tartozik a territórium védelme és az agresszív fellépés más kutyákkal, állatokkal vagy idegenekkel szemben.