A híres amerikai útvonal felett lebegő narancssárga gömb már több mint 100 éve okoz fejtörést az utazóknak. És bár a legtöbben egyetértenek abban, hogy a Hornet Spook Light létezik, arról már sokkal több a vita, hogy mi okozza.
VIDEO Így mosd ki helyesen a sminkes ecseteidet - egy héten legalább egyszer!
Egy évszázada megoldatlan a 66-os út rejtélye
Az Oklahoma északkeleti részén, a régi 66-os út mellett, az Ördög sétányának nevezett négymérföldes vidéki úton egy paranormális rejtély már több mint 100 éve fejtörést okoz a szellemvadászoknak. A Hornet Spook Light – egy rejtélyes, kosárlabda méretű, izzó gömb, amely az egykori Hornet városról kapta a nevét – 1881 óta tűnik fel itt az éjszakai égbolton. Senki sem tudja, hogy mit jelent ez a különös, parázsló fénygömb, honnan jön, vagy miből áll. Még a hadsereg mérnöki testülete is arra a következtetésre jutott, hogy ez egy „ismeretlen eredetű, rejtélyes fény”.
Ahogy Cheryl Eichar Jett, a Route 66 történésze, a Route 66 in Kansas című könyv szerzője: „Az anyaút történelmi útvonalán Joplinen, Galenán, Baxter Springs-en, majd délre, Quapaw-ig átívelve mindenhol ismerik a Hornet Spook Light hírét Missouri, Kansas és Oklahoma sarkában, ahol e három állam határai találkoznak. Így a hátborzongató fény legendái és mondái elválaszthatatlanul összekapcsolódtak az ugyancsak legendás autópályával.”
A helyi lakos, Vance Randolph 1947-ben megjelent Ozark Magic and Folklore című kötetében dokumentálta a jelenséggel való találkozását. „Magam is láttam ezt a fényt, három alkalommal” – írta. „Először körülbelül tojás nagyságúnak tűnt, de változott, és néha akkorának tűnt, mint egy mosdókád. Én csak egyetlen fényt láttam, de más szemtanúk látták, hogy két, három vagy négy kisebb fényre oszlott. Nekem sárgás színűnek tűnt, de egyes megfigyelők vörös, zöld, kék vagy akár lila színűnek is leírták. Egy férfi megesküdött, hogy olyan közel haladt el mellette, hogy tisztán érezte a forróságát, egy nő pedig látta, hogy buborékként szétpukkant, és szikrákat szórt minden irányba”. Bár a helyiek egyetértenek abban, hogy a Hornet Spook Light valóban létezik, abban már nem, hogy mi okozza.
Mi okozza a furcsa jelenséget?
Vance a könyvében felállított néhány korabeli elméletet: egyesek szerint egy meggyilkolt osage törzsfőnök szelleme, mások szerint „egy quapaw leány szelleme, aki a folyóba fojtotta magát, amikor harcos szerelme elesett a csatában”.
Grace Goodeagle, a Quapaw Nemzetség egy idősebb tagja vitatja ezeket a meséket. „Nem szabad elfelejtenünk, hogy népeink nem ezen a területen őshonosak” – mondta. „A quapaw népeket 1830-tól kezdődően, az indián eltávolítási törvény életbe lépése után erőszakkal vitték ki őseink Mississippi völgyében lévő otthonából. A legendák, amelyek szerint „indián szellemek” kísértik ezt a területet, csak legendák. Nemzetünk hisz a szellemekben, jó és rossz szellemekben, de a mi családunk úgy érezte, hogy a fények egyszerűen a természetnek, és nem a velünk játszadozó jó vagy rossz szellemeknek köszönhetőek” – mondja.
A Hornet Spook Light első dokumentált vizsgálatát AB MacDonald, a Kansas City Star riportere végezte 1936 januárjában. MacDonald úgy ítélte meg, hogy a rejtélyes fények a 66-os úton kelet felé haladó autók fényszórói voltak.
Robert Gannon író a Popular Mechanics 1965-ös cikkében ugyanerre a következtetésre jutott, miután egy tesztet végzett: a szomszédos autópályán egy meghatározott időpontban felvillantotta a fényszóróit. Asszisztense, aki az Ördög sétányon állomásozott, arról számolt be, hogy a Hornet Spook Light egyszerre jelent meg.
„Kétlem, hogy autófényszórók voltak” – vitatja az elméletet Goodeagle. „Soha nem fogom elfelejteni ezt az élményt. A fény, amit én láttam, ugrált, és lassan közeledett a nagybátyám teherautója felé. Egyszerűen semmiképpen sem tűnt autófényszórónak a távolból.”
„Egyes helyiek szerint a fényeket mocsárgáz okozza” – tette hozzá. Andrew George, a kansasi Pittsburg Állami Egyetem biológia docense azonban nem ért egyet ezzel. „A Hornet Spook Lightot körülvevő táj nem valószínű, hogy lumineszcens gázokat termel, amelyek ilyen jelenséget okozhatnának” – magyarázta.
Bár ő maga nem tesztelte, George támogatja a fényszórók ötletét. „A Hornet Spook Lightot szinte biztosan a járművek fényszórói okozzák a néhány mérföldre nyugatra lévő nagyobb utakon” – mondta. „A fény szokatlan megjelenése és mozgása valószínűleg a Spring River és a környező erdők és mezők feletti légsűrűség változásaiból ered. A fény megtörik, ahogy áthalad a melegebb és hűvösebb levegőn.”
A helyiek többsége azonban továbbra is állítja: az, amit ők láttak, nem lehetett autók fényszórójának a fénye. Egyszerűen nem úgy viselkedett – mondják.
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!