Május 18. a múzeumok nemzetközi napja, ebből az alkalomból pedig összegyűjtöttünk neked néhány szokatlan, különleges vagy egyszerűen csak meseszép múzeumot, amit érdemes felkeresni Magyarországon. Neked melyik volt eddig a legkülönlegesebb múzeum-élményed?
A Zwack család története mellett a különleges, 230 éve titkos receptúra részleteit ismerheted meg, ha ellátogatsz az Unicum Házba. Betekinthetsz a régi lepárlóba is, amit az „Unicum Szívének” hívnak, hiszen itt készül a legendás ital. Láthatod több évszázad palackjait és gépeit, de a fűszerekkel is közelebbről ismerkedhetsz meg (még ha egy részük titkos is marad).
Múzeumunkban különleges digitális élményekben is részed lehet – írja az Unicum Ház honlapja. A korhűen helyreállított lepárló épülete már önmagában is megéri a látogatást, de a magyar keserű nevével összeforrt Zwack családról is páratlan sztorikat ismerhetsz itt meg.
„A Duna Múzeum célja, hogy az általános humán, természettudományos és műszaki ismereteket integrálva, a vízzel és más természeti erőforrásokkal való gazdálkodás különböző szempontjait bemutatva tudatosítsa a nagyközönségben a környezet-, klímaváltozás és vízvédelem iránti közös és egyéni felelősséget, kutatásaival és ismeretátadó tevékenységével segítse az egységes ökológiai szemlélet társadalmi méretű kialakítását” – írja a múzeum honlapja, ami alapján a tárlat talán nem tűnik annyira izgalmasnak, mint amilyen valójában.
Pedig a többszörösen díjazott múzeumban megismerheted egy XIX. Századi fürdőszoba és mosókonyha titkait, élőben láthatod egy vízimalom működését, a térképteremben pedig szó szerint végigsétálhatsz Magyarországon.
A Zsolnay Múzeum Pécs legrégebbi ismert lakóházában található, és bemutatja a a Zsolnay építészeti kerámia fejlődését a historizáló díszítményektől a nagyszabású egyedi munkákig. A magyar szecessziót meghatározta Zsolnay Vilmos találmánya, a pirogránit, amely többek között ma a Mátyás-templom, a Parlament és az Iparművészeti Múzeum épületét is díszíti. A Zsolnay Kulturális Negyeden belül még számos érdekességet találtok, például a Planetáriumot, a kicsiknek készült Bóbita Bábszínházat, valamint a felújított Zsolnay-mauzóleumot is.
Míg a legtöbb múzeum a múlt értékeit mutatja be, ez a kiállítótér a kortárs alkotókra helyezi a hangsúlyt, és izgalmasabbnál izgalmasabb tárlatoknak ad helyet. A gyűjtemény alapjait az aacheni Ludwig házaspár ajándékai és hosszútávú letétei képezik, és érdemes időről időre felkeresni a múzeumot, mert az újabb és újabb bemutatott munkák sokszor egészen egyedi, nem ritkán interaktív élményt kínálnak. Mindezek mellett a számos rendezvény, kiadvány, társművészeti program és gyerekfoglalkozás is mind a kortárs művészet megismertetését segíti.
A 147 km hosszú, Eger alatt meghúzódó pincerendszer tulajdonképpen egy város a város alatt. A pince története a Fenessy György által építtetett érseki palotához kapcsolódik, az ehhez használt riolit tufa kibányászásakor jött létre ugyanis a pincerendszer első szakasza, majd később itt tárolták a Gyöngyöstől Munkácsig terjedő borvidékből származó borok dézsmáját is. Az idők során megrogyott falakat a 80-as években erősítették meg, ma pedig egy 45 perces séta közben ismerhetik meg a látogatók a pince múltját, sőt, egy “időgép” segítségével Eger múltjába is ellátogathatnak.