Rengeteg hiedelem és legenda született a Telihold kapcsán, és természetesen megfigyelések is csatlakoznak hozzá – ezek közül bizony nem mindegyik alaptalan.
VIDEO Napcsókolta smink, a forró estékre
1/6 Évezredes hagyományok
A Holdciklusok már évezredek óta izgatják az emberek fantáziáját, de az utóbbi években talán ezek is háttérbe szorultak, ahogy szinte minden, ami a természettel kapcsolatos. A Hold vitán felül hatást gyakorol ránk és a bolygónkra is. Erre kézenfekvő példa az árapály, de megfigyelték azt is, hogy a Holdfázisokkal összefüggésben él számos növény sőt, már olyan naptárt is készítettek, ami a kertészeket segíti a sikeresebb ültetés, aratás érdekében.
Bizonyos, hogy vannak olyan babonák, amikre kevésbé lehet adni és sokkal inkább a régi mítoszokat, hiedelmeket szolgálták. Viszont badarság lenne azt gondolni, hogy nem hatnak ránk a bolygók, a Hold. Ha valami képes elmozdítani a Földön található teljes víztömeget, akkor az egyértelműen befolyásol minket is (elvégre testünk túlnyomó része is víz). Nagyobb vonzást fejt ki a Hold akkor, amikor az átlagosnál közelebb jár a Földhöz. Ez jellemző módon decemberi újhold és holdtölte során következik be. Hiedelmek és babonák a Teliholddal kapcsolatosan:
Van egy olyan megfigyelés, ami szerint Telihold ideje alatt türelmetlenebbek és agresszívabbak leszünk. Állítólag a legszörnyűbb bűncselekmények összefüggésben állnak a Teliholddal és sokkal nagyobb arányban kelnek ki magukból az emberek, valamint az öngyilkosságok száma is nő. A babona úgy tartja, hogy a Telihold idején születettek hajlamosabbak a bezárkózásra, az agresszivitásra és az embergyűlöltre. Ez azért rossz hír, mert van olyan megfigyelés is, ami szerint a Telihold beindítja a szüléseket.
Oké, ez talán a legkevésbé hihető babona mindközül és jó példája annak, hogy évszázadokkal ezelőtt kicsit másként álltak a Telihold kérdéséhez az emberek. E monda szerint Telihold alatt önkéntelenül is kikelünk önmagunkból és csak félig maradunk emberek. Akadnak ennél modernizáltabb verziók is!
A Holdciklus csaknem 28 napos, pont úgy, ahogy a női menstruációs ciklus. Ezzel hozták összefüggésbe azt, hogy Telihold idején több szenvedélyre vágyunk. Ráadásul a holdciklus jelképében ugyancsak kapcsolódik a petesejthez, azaz a termékenységhez. Ha ez nem lenne elég, az ezoterikus tanok szerint akkor működik tökéletesen a női test, ha a ciklusában alkalmazkodik a Hold fázisaihoz, vagyis ez lenne a legtermészetesebb. Újhold idején indul a ciklus és Telihold alatt van a peteérés. Így pedig már nem is csoda, hogy a Teliholdhoz kapcsolták a szülést.
Mindenesetre sokan észreveszik, hogy a Telihold képes növelni a libidónkat és gyakrabban vagyunk álmatlanok – mintha ez is arra sarkallna minket, hogy csináljunk „valamit” az éjszaka folyamán.
Az említett kertészkedéssel összefüggő naptár szerint az ültetés, gyarapodás tekintetében is hatást gyakorolnak a Holdfázisok. A legendák alapján minden gyorsabban nő, amit Telihold alatt visszavágunk, megcsorbítunk: így a hajunk is. Úgy tűnik, ezt azzal magyarázzák az emberek, hogy a Hold húzóereje serkentőleg hat a vérkeringésünkre. Ezért vágyakozunk többet, ezért élénkülnek a testi folyamatok és ezért van az, hogy a hajunk is gyorsabban nő.
Régen nem álltak a rendelkezésünkre különféle, modern tisztítószerek, úgyhogy kénytelenek voltunk a természetben feltalálni magunkat. Az ősi legendák szerint, ha Telihold idején kiakasztjuk a fehér ruháinkat, akkor azok sokkal szebben fognak ragyogni. A hiedelmek alapján a holdfény képes fehéríteni a ruháinkat. Ha a Hold esetében ez nem is feltétlenül válik be, a napsugárzás valóban hozzájárul a fehérebb végeredményhez.